Následuje
SP Německo

Radcliffeová odstoupila z OH kvůli bolavým kloubům

Londýn - Světová rekordmanka Britka Paula Radcliffeová kvůli dlouhodobým potížím s klouby nepoběží maraton na olympijských hrách v Londýně. Osmatřicetiletá vytrvalkyně se musela rozloučit s vidinou účasti na páté olympiádě kvůli osteoartróze, která ji trápí řadu let. Na domácí půdě chtěla Radcliffeová bojovat o svou první olympijskou medaili, která v její bohaté sbírce úspěchů chybí. "I když je to obtížné definitivně se vzdát tohohle snu, můžu alespoň říct, že jsem zkusila úplně všechno," uvedla.

Britka Paula Radcliffeová
zdroj: ISIFA

Kvůli zdravotním potížím visel otazník nad jejím startem už dlouho. Začátkem července ještě Radcliffeová zkusila zlepšit svůj stav léčbou u specialisty v Německu, ale ani to nepomohlo. "Od chvíle, kdy Londýn získal olympijské hry, pro mě byly hlavním cílem. I v hodně těžkých časech jsou kvůli nim pořád bojovala, dávaly mi motivaci. Proto mě tolik bolí, že to nakonec nevyjde," konstatovala matka dvou dětí.

Právě v Londýně zaběhla Radcliffeová v roce 2003 světový rekord 2:15:25. Na kontě má tituly světové šampionky v krosu, zlato z mistrovství Evropy na desítce, ale na OH medaili nikdy nezískala.

Na startu olympijského maratonu v Londýně ji 5. srpna nahradí Freya Murrayová, jejíž osobní rekord má hodnotu 2:28:12.

Radcliffeová se rozzuřila na britská média

Nejlépe byla čtvrtá v roce 2000 na dráhové desítce, o čtyři roky dřív skončila pátá na pětce. V Aténách 2004 závod na 10 000 metrů ani maraton nedokončila kvůli zdravotním problémům, v Pekingu po potížích v přípravě byla v maratonu třiadvacátá.

Ještě dnes dopoledne se Radcliffeová zlobila na některá britská média, která přinesla informaci, že účast v olympijském maratonu vzdala. Na Twitteru si postěžovala, že ji zraňuje, když list "Daily Mail nebo kdokoliv další se tváří, že zná moji situaci, aniž bych absolvovala závěrečný běžecký test". O pár hodin později se však trojnásobná vítězka Londýnského maratonu se startem na hrách definitivně rozloučila.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy