Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Tour de Ski Švýcarsko

Přihláška je podepsaná – Češi mohou do Londýna

Praha - Česká republika se oficiálně přihlásila na olympijské hry v Londýně v příštím roce. Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek dnes podepsal přihlášku za přítomnosti prezidenta republiky Václava Klause, který poslal šéfovi MOV Jacquesi Roggeovi osobní dopis. Do zahájení her zbývá 290 dní.

Přihláška na olympijské hry v Londýně
zdroj: ČTK autor: Michal Krumphanzl

Jirásek se postaral o vzrušení v sále, když hned v první větě proslovu zaměnil dějiště her. "Hry třicáté olympiády v Moskvě...," uvedl omylem, ale ve zbytku projevu už mluvil o Londýně. "Když jsem poslouchal pana Jiráska, tak jsem se lekl, že starý zmatený prezident už ani nevím, kde se bude konat olympiáda a trochu jsem nad sebou zneklidněl. Ale nakonec zvítězila jistota a jsem rád, že podepisujeme přihlášku na olympiádu v Londýně," komentoval to Klaus.

"Věřím, že na londýnské olympiádě nějaké dobré výsledky, stejně jako v minulých letech, získáme. Ať se nám všem společně v příštím roce v Londýně daří," uvedl Klaus. Doufá, že sportovcům ubude neklidu kvůli financování sportu. "Sport si nezaslouží, aby něco takového nedůstojného existovalo," řekl.

Čeští sportovci 290 dní před začátkem olympiády

David Kostelecký, vítěz v trapu na OH v Pekingu: "Byl můj sen vrátit se na olympiádu jako obhájce. Těším se na to, bude to pro mě ale větší tlak."

Miroslava Knapková, mistryně světa ve skifu: "Je to úleva, že se mi podařilo kvalifikovat už z mistrovství světa. Je lepší, že se může člověk připravovat v klidu."

Marek Švec, čtvrtý zápasník na OH v Pekingu: "Pokud by se dařilo vše, jak mělo, mohly by to být už moje páté hry. Před Londýnem mě svazuje nominace, kterou máme hodně těžkou. Snad se podaří kvalifikovat se mně nebo někomu z mých kolegů."

Ve Velké míčovně Pražského hradu se sešlo mnoho sportovců, mezi kterými byli olympijští vítězové - desetibojař Roman Šebrle, kanoista Martin Doktor, střelec David Kostelecký nebo lyžařka Kateřina Neumannová. "Teď si uvědomuji, že tím podpisem se vlastně pomyslně odstartovala olympijská sezona," řekla mistryně světa ve veslování Mirka Knapková, která bude patřit k českým olympijským medailovým nadějím. "Věřím, že naši sportovci budou hrát v Londýně velice důstojnou roli. Pakliže cinknou medaile, budeme rádi a jistě to přispěje k podpoře sportu mezi mládeží," prohlásil prezident.

Šéfa ČOV příjemně překvapilo, že se při podpisu sešlo mnoho sportovců, i když neměli akci povinnou. "Vždycky se traduje, že na to sportovci neradi chodí, ale je vidět, že k olympiádě směřují. Je to vrchol jejich umění," řekl Jirásek a vyslovil i svůj sen: "Aby se celá výprava před olympiádou sešla, měla kulturní zážitek a bylo to důstojné a motivační. Třeba tady na Pražském hradu."

Na olympijské hry podepisoval šéf ČOV Jirásek již osmou přihlášku. "Je to hezky graficky vyvedený dokument, který je spojený s tím, že přišla pozvánka podepsaná Jacquesem Roggem," řekl. A co by se stalo, kdyby se přihláška náhodou zapomněla podepsat? "Myslím, že by nám zavolali, jak to s námi je. Neuvěřili by, že se na olympiádu nechceme přihlásit, že nechceme přijet. Nebo by si toho možná ani nikdo nepovšiml, jelikož to berou jako samozřejmost," uvažoval Jirásek.

V současnosti má Česko pro Londýn zajištěno 32 účastnických míst, ale kvalifikace jsou v plném proudu a vyvrcholí až krátce před olympiádou. Vedení národního olympijského výboru odhaduje, že česká výprava bude čítat okolo 130 až 150 sportovců. Vedení ČOV už začíná propočítávat, kolik by mohla Česká republika získat cenných kovů. "Tři medile jsou základ, pět medailí je reálných, a vše co bude navíc, bude takový příjemný bonus," uvedl šéf olympijské výpravy František Dvořák.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy