Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Paralympijský magazín

Prezident Klaus otevřel Český dům, je podle něj povedený

Londýn - Český olympijský dům v londýnské čtvrti Islington se oficiálně otevřel i pro veřejnost. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil také prezident Václav Klaus, který do Londýna zavítal na třídenní návštěvu. Ohromná hala pojme až 5 000 lidí a má se v průběhu her stát místem setkávání sportovců s fanoušky, sponzory a novináři. "Český dům je dobrý nápad a tentokrát se povedl víc než v minulosti, snad bude mít úspěch," prohlásil Klaus.

Klause čeká návštěva Buckinghamského paláce, slavnostního zahájení olympiády a také víkendové sledování sportů. "V Londýně jsem byl nesčetněkrát, ale nikdy jsem neudělal ani jeden svobodný krok, nikdy jsem nebyl pěšák, vždycky mě převezli. Tak doufám, že během tří dnů uvidím Londýn z jiného úhlu," uvedl prezident.

Chce stihnout co nejvíc sportů. V sobotu jde na zápas basketbalistek s Čínou, rád by zavítal i na oblíbený tenis a viděl Kateřinu Emmons na střelnici. "A také plážový volejbal. Uvidíme, co stihnu," poznamenal. "Každopádně držím palce všem českým sportovcům," řekl. Reklamu Českému domu v Business Design Centru dělá na rohu ulice Upper Street hekající a klikující červený autobus double-decker z dílny Davida Černého.

Všude jsou nápisy Czech House a u Londýňanů vzbuzuje monstrózní centrum o rozloze 18 tisíc čtverečních metrů pozdvižení. Není totiž pouze pro pozvané hosty, vstoupit do něj může kdokoliv. Zaplatí ale vstupné, pivo přijde na čtyři libry. K dispozici je i jídelna a propagační stánky či obchod s věcmi z olympijské kolekce. Nechybí ani hřiště na basketbal, které už bylo v olympijském domě v Pekingu.

Na pódiu budou hrát kapely a odehrávat se ceremonie v případě, že některý ze sportovců vybojuje medaili. K vybavení domu patří také kulečníky, rotopedy, běhátka či stolní fotbal. A také Zeď slávy, kam se budou podepisovat medailisté a kam se dnes zvěčnil i Klaus. V Českém domě se chystají také multimediální projekce, je v něm internetová kavárna, a dokonce i otevřené studio České televize. Český olympijský výbor stál skoro 100 milionů korun.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy