Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Česko - Polsko

Nizozemka Marianne Vosová vyhrála závod cyklistek

Londýn - Závod s hromadným startem vyhrála favorizovaná Nizozemka Marianne Vosová před Britkou Lizzie Armitsteadovou. Pro bronz si dojela ruská závodnice Olga Zabělinská, když se dokázala odpoutat od zbytku pelotonu. Závod se jel bez českého zastoupení.

Slavící Marianne Vosová v cíli závodu cyklistek
zdroj: ČTK/AP autor: Christophe Ena

Pětadvacetiletá rodačka z Hertogenbosche měla ve spurtu s Armitsteadovou, která se postarala o vůbec první medaili na hrách pro pořadatelskou zemi, více sil, a navázala tak na svůj olympijský triumf z Pekingu. Tam ovšem dokázala pětinásobná světová šampionka v cyklokrosu uspět na dráze v bodovacím závodě.

Vosová jela už v Číně rovněž na silnici a skončila šestá. Čtrnáctá příčka jí patřila v časovce. Dnešním triumfem dokázala ukončit čekání na zlato ze silničních závodů, kde od svého jediného titulu světové šampionky v roce 2006 skončila na mistrovství světa pětkrát po sobě druhá. 

Marianne Vosová:

"Lizzie odvedla skvělou práci při našem úniku a měla i dobrý spurt, ale podařilo se mi vyhrát a jsem strašně šťastná. Tohle jsem chtěla ty čtyři roky od Pekingu."

Skromný peloton 66 závodnic z 35 zemí, z něhož krátce před olympiádou vypadla kvůli pozitivnímu dopingovému testu na EPO Litevka Rasa Leleivyteová, vyrazil na historicky nejdelší olympijský závod žen (140 km) po mokré silnici za typicky anglického počasí s dešťovými přeháňkami. Ženy čekala identická trasa, kterou absolvovali v sobotu muži, ubylo pouze výstupů na kopec Box Hill. 

Následovaly chvíle bez většího vzrušení, až po hodině a čtvrt musela po technickém problému dohánět ztrátu jedna z favoritek a mistryně světa z posledních dvou let Giorgia Bronziniová z Itálie. I díky jedné z týmových kolegyň se brzy dotáhla k ostatním. Poté přišel první útok hlavní favoritky Vosové, při němž roztrhala peloton, ale jen na krátkou chvilku.

Znovu Vosová zaútočila 60 km před cílem, kdy se peloton pohyboval na kopci Box Hill, ale znovu bez většího efektu. Zanedlouho to zkusila na vlastní pěst ruská šampionka v časovce Zabělinská a vytvořila si téměř půlminutový náskok. Vosová, Armitsteadová a také Američanka Oldsová se na ni brzy dotáhly a snažily se vzdálit ostatním, což se také dařilo. 

Lizzie Armitsteadová:

"Jsem ráda, že jsem se odhodlala k tomuhle nástupu. Všichni jsme viděli závod mužů. Když máte odhodlanou skupinu, která spolupracuje, je těžké ji stáhnout zpátky do pelotonu. A s tím jsem do toho šla."

Nedlouho poté přišel liják, který svědčil spíše uprchlicím. Ty vedly 30 km před cílem téměř o půl minuty, vzápětí ovšem vypadla kvůli technickým potížím Oldsová. Když před nástupem do posledních 10 km činil náskok přibližně 45 vteřin, bylo jasné, že pokud nedojde k nečekanému zvratu, kompletní trio bude mít medaili. Zabělinská se evidentně spokojila s třetí příčkou, Armitsteadová atakovala ve spurtu Vosovou marně.  

Výsledky závodu cyklistek

Silniční závod s hromadným startem (140 km): 1. Vosová (Niz.) 3:35:29, 2. Armitsteadová (Brit.) stejný čas, 3. Zabělinská (Rus.) -2, 4. Teutenbergová (Něm.), 5. Bronziniová (It.), 6. Johanssonová (Švéd.), 7. Oldsová (USA), 8. Ferrandová-Prevotová (Fr.) všechny -27.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy