Následuje
Barth Racing na Dakaru

Marušková po finále: Jsou dvě nejhorší místa. Čtvrté a osmé

Londýn - Po kvalifikaci se radovala, po skončení olympijské soutěže ve vzduchové pistoli se v obličeji české střelkyně Lenky Maruškové zračil smutek. Měla radost z prvního finále na olympiádě ve své slabší disciplíně, ale poslední v něm skončit nechtěla. Přitom ještě v polovině měla nejlepší průběžný finálový součet ze všech osmi finalistek, závěr jí ale nevyšel, na konci byla naopak nejhorší.

Lenka Marušková
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

"Přitom já ta finále umím. Nevím, co se stalo," prohlásila Marušková po neúspěšném boji o medaili. "Jsou dvě nejhorší místa. Čtvrté a osmé," řekla. Čtvrtá byla v sobotu ve vzduchové pušce Kateřina Emmons.

"Tušila jsem, že se posouvám v pořadí výš, ale na konci jsem chtěla asi až moc a pak ty desítky nepadají," vyprávěla Marušková. V jednu chvíli byla dokonce jen šest desetin bodu od medaile a nejlepší z finalistek. Nezvládla ale závěr.

Dramatickou chvilku si Marušková prožila už v kvalifikaci. Po pohodovém nástřelu vynulovala tréninkové skóre na tabuli a jakoby si vymazala z hlavy střelecké umění. "Chtělo to se oprostit od toho, že jsem zmáčkla to tlačítko z nástřelu do závodu, a pokračovala bych v desítkách dál," řekla.

Základní kvalifikační závod ale podle jejích slov nakonec nebyl špatný. "Jenom jsem nezvládla ten vstup. Hned v první ráně totiž padla osmička a Marušková odložila zbraň. Po chvíli se vrátila, ale než se chytila, trefila ještě tři devítky. "V těch prvních čtyřech ranách to je přesně ta situace, kdy zapomenete všechno, co jste se za ty roky tréninku naučili," řekla Marušková.

V sobotu se potkala s populárním římskokatolickým knězem polské národnosti působícím v Česku Zbigniewem Czendlikem a povídali si. Kněz dokonce volal jejímu muži a manažerovi Davidu Maruškovi i v průběhu dnešní kvalifikace. "A hned začaly padat desítky," podotkl Maruška. Jeho žena ale neví, jestli to může mít souvislost. "To se takhle nedá říct, ať si každý myslí, co chce," prohlásila.

Cílem je si do středy vyčistit hlavu

Marušková si bude malovat, což je její největší koníček. Plátno ale s sebou nemá. "To bych potřebovala ještě jeden kufr," podotkla s úsměvem. Dostala alespoň skicák. "Na který jsem ještě ani nenačrtla nic, protože nebyl ani čas, ani nálada," uvedla. Chce se sejít s manželem, chce se podívat i na londýnské památky.

Poučit se ze závodu do další disciplíny prý nedá. Ve sportovní pistoli má totiž na ránu tři sekundy a nikoliv 75 jako dnes. "Tam je to buď, anebo. Když nevystřelím, je to nula. Normálně si na to věřím, ale stát se můžou jakékoliv chyby. Rizik je tam mnohem víc než ve vzduchovce," upozornila.

Hlavní zprávy