Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Malevil Cup by Author

Ježek už o konci kariéry nepřemýšlí a vyhlíží Rio

Praha - Cítil, že stárne, a chtěl po paralympijských hrách ukončit kariéru. Nakonec si to ale cyklista Jiří Ježek rozmyslel. V Londýně totiž muž s podkolenní amputací získal jedinou českou zlatou medaili, k tomu navíc stříbro a rozhodl se, že pokud zdraví dovolí, vydrží až do dalších her v Riu za čtyři roky. To mu bude 41 let a jel by na svou pátou paralympiádu.

Jiří Ježek
zdroj: Isifa

Už v Sydney 2000 získal dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili. Do Londýna jel s tím, že bude rád za jakýkoli kov. Nakonec se stal nejúspěšnějším cyklistou paralympijské historie. "Nebudu zastírat, že kdyby to nevyšlo, vážně bych přemýšlel o konci kariéry. Už jsem měl pocit, že stárnu. Ale tohle mě nakoplo po psychické stránce, mám motivaci a fyzicky se cítím dobře. Zkusím vydržet do Ria," řekl.

Je nejúspěšnějším paralympijským sportovcem české historie, doma má 11 medailí, z toho šest zlatých. Je vzorem pro mnohé postižené sportovce, dává jim motivaci. "To je důvod, proč chci zůstat. Náš sport má i jiné poslání než získávat medaile. Když vyhrávám a jsem v pozornosti, můžu pomoci motivovat ostatní. Je to lepší než zpětně vyprávět, kde jsem všude byl a co jsem viděl," uvedl.

Nebude-li šance na medaili, kariéra skončí

Zanedlouho mu bude 38 let, toho se ale nebojí. "Za čtyři roky mi ještě nebude tak strašně moc. Začínal jsem se sportem později, budu ve věku, kdy se dá paralympiáda klidně ještě vyhrát," věřil. "Když budu cítit, že můžu bojovat o medaili, tak tam rád pojedu," uvedl. Plánovat ale nyní bude rok od roku. "A pokud uvidím, že nemám šanci bojovat o medaili, tak aktivní sport opustím. Nebudu chtít jezdit kolem 15. místa," řekl.

Může porovnávat, ale paralympiádu v Londýně považuje za nejsrdečnější hry s nejbáječnější atmosférou i úrovní. "To rozhodně. Už v minulosti jsem si říkal, že diváci jsou skvělí, ale v Londýně to bylo všechno úplně někde jinde," řekl.

Cestou budoucnosti je profesionalizace

"Obraz úspěšnosti našich medailistů je nastaven, protože jediný zlatý medailista Jiří Ježek je profesionál v naší výpravě," shrnul vedoucí paralympijské výpravy Roman Suda.

Paralympionici se shodli na jednom. Aby mohli držet krok se světem, potřebují všichni srovnatelné podmínky s olympioniky. "Nikdy se nechceme rovnat olympionikům, chceme přinášet podobné emoce. Cesta k nejlepším výsledkům je v podobné profesionalizaci, jako je to ve sportu zdravých, i když v paralympijském sportu primárně o medaile nejde," uvedl Ježek.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy