Následuje
SP Francie

Ježek s Hradilkem postoupili na OH do semifinále

Londýn - Singlkanoista Stanislav Ježek i kajakář Vavřinec Hradilek bez problémů postoupili do semifinále olympijských her ve vodním slalomu. Ježka, který byl v kvalifikaci devátý, čeká další vystoupení a případný boj o medaile v úterý, Hradilek skončil třetí a jeho disciplína pokračuje v Lee Valley ve středu. Oba čeští reprezentanti postoupili díky výkonům v první ze dvou kvalifikačních jízd.

Stanislav Ježek na OH
zdroj: ISIFA

Pětadvacetiletý Hradilek sice před prvním vystoupením na olympiádě přijel pozdě na start, ale následně předvedl velmi dobrý výkon a zajel druhý čas. Rychlejší byl v první sérii jen Samuel Hernandez ze Španělska. Po druhých jízdách sice český kajakář klesl na třetí pozici, ale mrzet jej to nemuselo. V neděli byl ve hře pouze postup do semifinále, který bezpečně kontroloval. Nejlepší čas si nakonec připsal Němec Hannes Aigner.

Hradilek v druhé jízdě dokonce před cílem přibrzdil, aby nevyhrál. "Viděl jsem na výsledkovou tabuli a ten čas by možná byl nejlepší. Ale je hrozně těžké jet semifinále z první pozice, to jsem nechtěl. Říká se, že vyhrát kvalifikaci není nic dobrého, takže jsem taktizoval," řekl Hradilek. "Diváci ale byli fantastičtí, ani stresy žádné dneska nebyly," pochvaloval si zaplněné tribuny.

O deset let starší Ježek obsadil v první kvalifikační jízdě čtvrté místo. V druhém vystoupení hned na začátku chyboval, poté riskoval a přišly další chyby. Pátý muž z olympiády v Pekingu nakonec neprojel dvě branky a předvedl i "eskymáka", za což si vysloužil aplaus diváků. "Věděl jsem, že s tou první jízdou pravděpodobně postoupím, tak jsem si chtěl vyzkoušet hned nahoře trochu jiný nájezd, aby mě tolik nezalila voda. A bohužel se mi to nepovedlo, hned z toho byl problém," vysvětloval Ježek po kvalifikaci.

Když věděl, že jízdu už nevylepší, začal zkoušet jiné nájezdy do branek. "Dělal jsem si tam blbosti, které jsem měl od trenéra zakázané, ale nedalo mi to a eskymák byl důsledkem. Aspoň si přišli na své diváci," prohlásil s úsměvem loňský vítěz Světového poháru.

Do úterního semifinále postoupili všichni favorité, i když nakonec vítězný dvojnásobný olympijský šampionát Slovák Michal Martikán i aktuální jednička světového žebříčku a domácí medailová naděje David Florence nezvládli první jízdy. Ve druhých se ale na postupové pozice bez problémů posunuli.

"Už před první jízdou jsem se cítil dobře, fyzicky i psychicky. Padesátivteřinová penalizace na tom nic nezměnila. Věděl jsem, že jsem dostatečně rychlý a že to zvládnu," řekl Martikán, startující na páté olympiádě. "Prvenství nic neznamená. Teď je důležité soustředit se na semifinále a věřím, že i na finále. Rozhodovat se bude v úterý," dodal držitel dvou zlatých a dvou stříbrných medailí, který obhajuje triumf z Pekingu.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy