Následuje
VK Jihostroj České Budějovice - Trentino Itas

Jen tři měsíce přípravy a vzhůru na olympiádu

Eton - Tři měsíce tréninku na skifu a hned na olympiádu. To je příběh Nigerijce Hamadou Djibo Issaka, který se představil v olympijské veslařské regatě. Pětatřicetiletý sportovec se původně věnoval plavání, ale šéf olympijského plaveckého svazu ho přesvědčil, aby si na dva týdny vyzkoušel veslování. Issakovi se sport natolik zalíbil, že se následně vydal na dvouměsíční soustředění do Tuniska. Nakonec se představil na skifu i na olympijském kanále Eton Dorney.

Závod skifu na OH
zdroj: ČTK autor: Natacha Pisarenko

Issaka na olympiádě startoval díky pozvání od Mezinárodního olympijského výboru a jeho rozvojového programu. V sobotu si Nigerijec, který před olympiádou absolvoval jen jeden závod v Belgii, poměřil síly i s pětinásobným světovým šampionem Mahém Drysdalem z Nového Zélandu a stejně jako v dnešních opravách si užil velkého aplausu fanoušků. Za nejlepšími přitom zaostal o více než jednu a půl minuty.

Hamadou Djibo Issaka:

"Viděl jsem tady mnoho nových věcí, které jsem ještě nikdy v životě neviděl."

Nigerijec byl zároveň jedním z mála veslařů, kteří se v pátek zúčastnili slavnostního zahájení her. Většina totiž s ohledem na vzdálenost areálu od centra Londýna a faktu, že v sobotu začali závodit, na Olympijský stadion nevyrazila. "Bylo to velkolepé. Poprvé v životě jsem viděl ohňostroj," vyprávěl poté Issaka, který se do postele dostal ve tři hodiny ráno. "Ale unavený jsem nebyl," řekl.

Issaka teď věří, že jeho olympijská účast zvýší zájem o veslování v Nigérii. "U nás je spousta lidí, kteří chtějí začít veslovat. Až se vrátím, tak začneme. Jen musím počkat, až nám přivezou z Británie loď," podotkl první nigerijský veslař v olympijské historii. Jeho skif přitom ani zdaleka není tak kvalitní jako lodě elitních veslařů. Je vyrobený z materiálů, které měl Nigerijec k dispozici, karbonová vlákna v nich nenajdete.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy