Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Bývalý španělský terorista Rodríguez sbírá paralympijské medaile

Londýn - Španěl Sebastian Rodríguez měl pykat 84 let ve vězení, místo toho ale sbírá cenné kovy na paralympiádě. V sobotním závodě na 200 metrů volný způsob získal pětapadesátiletý plavec kategorie S5 stříbrnou medaili, stejný úspěch zaznamenal i ve čtvrtek na 50 metrů volně.

Sebastian Rodríguez (vlevo) přišel o nohu při hladovce ve vězení
zdroj: Getty Images autor: Clive Rose

Člen krajně levicové teroristické skupiny GRAPO byl v roce 1985 odsouzen za zapojení do vraždy Rafaela Padury, šéfa tehdejší konfederace podnikatelů. Jeho cesta na paralympiádu začala právě ve vězení, kde zahájil hladovku, kvůli níž málem zemřel a přišel o nohu.

V roce 1994 byl Rodríguez, který je upoután na invalidní vozík, podmínečně propuštěn a před pěti lety dokonce i navzdory protestům Padurovy rodiny španělskou vládou očištěn.

Při paralympijském debutu vyhrál v Sydney pět zlatých medailí, ale pořadatelům tvrdil, že přišel o nohu při autonehodě. Když jeho minulost vyšla najevo, ozývaly se hlasy, že by měl kvůli své lži o cenné kovy přijít.

K tomu nakonec nedošlo a Rodríguez mohl vyhrát dalších sedm medailí v Aténách a Pekingu. Svou minulostí se prý už nechce zabývat. "Jasné je, že ji nelze vymazat. Ale už je zbytečné na mě naléhat a požadovat, abych se kál," řekl agentuře Reuters. V Londýně může získat ještě medaile ve štafetě na 4x100 m a individuální stovce.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy