Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Basketbalistky i napodruhé prohrály, nestačily na Turecko

Londýn – Po prohře v prvním utkání s Čínou čekal české basketbalistky klíčový souboj s Tureckem, které porazily ve třech posledních měření sil. Jenže Češky bohužel pokračují v nepřesvědčivých výkonech na olympijských hrách a s Tureckem prohrály 57:61. K udržení naděje na postup tak české basketbalistky budou muset porazit kromě outsidera z Angoly i USA nebo Chorvatsko, které v dopoledním utkání jednoznačně podlehlo Číně.

Basketbal žen: ČR - Turecko
zdroj: ČTK/AP autor: Eric Gay

Češky začaly hodně nervózně, dopouštěly se mnoha chyb - za první čtvrtinu nabraly osm ztrát - a především se jim vůbec nedařilo uvolňovat bez míče. Spoustu akcí tak musely řešit individuálně a body na české straně přibývaly jen pomalu. Naštěstí ani Turkyním se v útoku příliš nedařilo a tak ztráta zůstávala nízká.

O růst skóre se na české straně starala zejména Veselá, která dala třináct z úvodních devatenácti bodů. Jenže za stavu 19:24 nabrala Veselá příliš faulů a pro jistotu střídala. Bez ní se českým reprezentantkám nepodařilo čtyři minuty zaznamenat ani bod a ztráta narostla na poločasových dvanáct bodů.

"V první čtvrtině nám utekly. I když jsme potom zabojovaly a celý zápas stahovaly, ty body ze začátku nám chyběly," řekla Veselá. Týmu prý chyběl pohyb a skutečnost, že hráčky netrefovaly snadné pokusy. "Všechno souvisí se vším. Ony dobře bránily, ale myslím, že víc je to o nás. Ten útok prostě nefunguje, hrajeme moc pomalu a staticky. Jedna hraje a čtyři stojej," doplnila kriticky Veselá. 

Lubor Blažek, trenér českých basketbalistek: "Opět jsme v první čtvrtině nedávali body, trošku jsme se hledali v obraně. Hráli jsme naši hru, družstvo zvedlo hlavu, takhle to mělo být celý zápas. Samozřejmě je to nepříjemná situace, ale nebudu se vracet k tomu, co bylo. Teď se bude hrát zápas s Chorvatskem a jeden z nás postoupí. Tým musí zvednout hlavu." 

Přestávka ale Češkám prospěla, stejně tak i zařazení hráček z lavičky Zohnové a Bartoňové. Ty hru rozhýbaly a šňůrou 10:1 stáhly turecký náskok na čtyři body a ze zápasu se stalo drama. Jenže Češkám se nedařilo využívat nabízené šance. Místo aby potrestaly chyby soupeřek, znovu samy chybovaly, navíc v obraně dvakrát zapomněly na střelkyně z dálky. Výsledkem byly dvě turecké trojky a vedení o deset bodů čtyři minuty před koncem. Elhotová sice znovu snížila na čtyři body, ale Turkyně už si koncovku pohlídaly a připsaly si důležité vítězství. 

Česko - Turecko 57:61 (8:13, 21:33, 39:45)

Nejvíce bodů: Veselá 19, Vítečková 11, Elhotová 8, Bartoňová 6 - Yilmazová, Caglarová a Palazogluová po 11, Iveginová 9. Rozhodčí: Estevez (Arg.), Suguro (Jap.), Abákil (Mar.). Fauly: 16:15. Trestné hody: 15/11 - 18/13. Trojky: 4:6. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy