Následuje
Sportovní zprávy

Klíč k úspěchu na OH? Aklimatizace. České výpravě mají pomoci speciální kempy

Šéf české olympijské mise Martin Doktor má za sebou několik inspekčních cest do Koreje, která bude v Pchjongčchangu hostit zimní Hry v únoru 2018, a Japonska. Do Tokia totiž zavítá letní olympiáda o dva roky později. Značnou část pozornosti obrací Doktorův tým k aklimatizaci, která bude pro formu sportovců klíčová. "Vedlo nás to k myšlence, že by bylo dobré udělat obecná pravidla pro široký tým lidí a připravit specifická pravidla a programy pro jednotlivé sportovce," prohlásil Doktor.

Eva Samková
zdroj: Isifa/EPA

"Je to přece jen osmihodinový rozdíl a snažíme se vymyslet také individuální nastavení. Spolupracujeme například s Národním ústavem duševního zdraví v Klecanech," řekl Doktor.

Někteří sportovci už také využívají speciální oranžové brýle, které chrání před modrým světlem. "Není to jediný model, který by mohl být. Mají za úkol odfiltrovat modré světlo, které může v aklimatizačním procesu vadit. Snažíme se udělat obecný model, který radí, kdy má sportovec být ve tmě, jíst a podobně," uvedl Doktor.

Přesně takový nyní využívají sportovci v japonském městě Kóči, kde probíhá aklimatizační kemp. "Dají se udělat i specifické modely," řekl Doktor, který model testoval i sám na sobě.

"Já jako člen realizačního týmu, že bych v Koreji řekl, že budeme místo osmi hodin jednat v jedenáct, tak to úplně nejde," vtipkoval Doktor. "Ale věřím, že když to má někdo nastavené na svoji osobu, funguje to," dodal.

Z inspekcí má dobrý pocit. "Teď je důležité, aby si to zkusili sportovci na aklimatizačních kempech, aby věděli pak na Hrách, jak se mají chovat a co jim pomáhá," uvedl Doktor s tím, že se jedná o nabídku.

Michal Šlesingr
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Sportovce nechtějí do ničeho tlačit. "Tak je to samozřejmě vždycky. A jelikož Koči je trošinku zapadákov, je tam klid, to je také důležité pro sportovce. Je to krásné místo na jihozápadě. A důležité je, že i příjemní lidé, kteří se i naučili některá česká slova," přiblížil Doktor.

Český tým ještě před olympijskými hrami čekají finální kempy, kde by už měly být aklimatizační programy vyladěny k dokonalosti.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy