Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Cesta za oceán

Jsem jednou z milionů utlačovaných žen v Íránu. Olympijská medailistka Alízadeová emigrovala

Jediná íránská olympijská medailistka Kimía Alízadeová emigrovala z islámské republiky a přesídlila do Nizozemska. Jednadvacetiletá taekwondistka se označila za "jednu z milionů utlačovaných žen v Íránu" a kvůli přístupu funkcionářů už nechce svou rodnou zemi reprezentovat.

Kimía Alízadeová
zdroj: Reuters autor: Peter Cziborra

Alízadeová vybojovala na hrách v Riu de Janeiro v soutěži do 57 kg jako první íránská sportovkyně olympijskou medaili. Nyní doufá, že bude moci na svůj úspěch navázat letos v Tokiu, ne však pod vlajkou Íránu.

"Jsem jednou z milionů utlačovaných žen v Íránu, s kterými si léta jen hrají. Nosila jsem na sobě, co mi řekli. Opakovala jsem, co mi nařídili. Na žádné z nás jim ale nezáleží, jsme jen jejich nástroje," uvedla Alízadeová.

Vadí jí mimo jiné povinné nošení hidžábu a sexismus funkcionářů. Ti ji prý kritizují za výběr sportu ponižujícími výroky typu "Cudná žena by neměla takhle roztahovat nohy".

Alízadeová, jejíž emigrace přišla v době mimořádně napjatých vztahů mezi Íránem a Spojenými státy americkými, už sice nechce rodnou zemi reprezentovat, ale bude prý navždy "dítětem Íránu".

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy