Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklotoulky

Jemné křivky značí mírumilovnost, symetrie rovnost. Olympijská pochodeň se vlní jako Seina

Je vyrobená z recyklované oceli, v šampaňské barvě a má tvar válce, jenž se na obou koncích elegantně zužuje. Organizátoři olympijských her v Paříži 2024 představili pochodeň, která ponese olympijský oheň během štafety po Francii i na jejím posledním úseku při slavnostním zahájení.

Je nám líto, video expirovalo.
Organizátoři Her v Paříži představili olympijskou pochodeň

Její jemné křivky bez hran představují mírumilovnost a její symetrie je symbolem rovnosti mezi sportovci. Spodní polovina jednoho ze symbolu Her má zvlněný povrch, který má připomínat proud řeky Seiny, podél níž se za rok bude odehrávat slavnostní zahájení, uvedl tvůrce pochodně Mathieu Lehanneur.

Organizátoři pochodeň odhalili v rámci týdenních aktivit, které upozorňují na rok zbývající do začátku Her. Olympijský oheň v Paříži vzplane 26. července 2024.

Pochodní bude vyrobeno 2000, což je podle pořadatelů pětkrát méně, než bylo u některých předchozích OH. Pochodeň je 70 cm vysoká a váží 1,5 kg. Stejný design bude mít i pochodeň pro navazující paralympijské hry.

Olympijský oheň pro Paříž 2024 bude zažehnut ve starověké Olympii 16. dubna příštího roku. Lodí bude přepraven do jihofrancouzského přístavu Marseille, kde 8. května odstartuje štafeta s pochodní: poslední z 10 000 běžců zapálí oheň na zahajovacím ceremoniálu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články