Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
55. Rallye Šumava Klatovy

Je logo OH 2020 v Tokiu plagiát? Organizátoři vyberou nové

Tokio - Pořadatelé olympijských her v Tokiu 2020 budou nuceni změnit oficiální logo. Už po jeho červencové prezentaci byli japonští organizátoři obviněni z plagiátorství, nyní se objevily v médiích nové informace, podle nichž designér Kenžiro Sanó použil pro svoji práci materiály zkopírované z internetu. Organizační výbor Her následně rozhodl vyhlásit novou soutěž.

Loga divadla v Lutychu a OH 2020
zdroj: jto.s3.amazonaws.com

Šéf japonských organizátorů Toširo Muto nicméně nepotvrdil, že by logo bylo plagiátem. Jeho zrušení ale označil za nejvhodnější řešení vzhledem k množství pochybností, které se kolem jeho podoby objevily. "Došli jsme k závěru, že toto logo nemá podporu veřejnosti, a budeme hledat nový emblém," řekl Muto.

Pochybnosti kolem originality loga rozpoutal záhy po červencové prezentaci belgický designér Olivier Debie. Na sociálních sítích upozornil na podobnost s jeho vlastním dílem pro divadlo v Lutychu a obrátil se kvůli tomu na soud. Japonský olympijský výbor se tehdy za Sanóa postavil, ten ale nyní podle televizní stanice NHK jeho členům potvrdil, že některé podklady při výběru designu získal bez předchozí autorizace z internetu.

Je nám líto, video expirovalo.
Tokio bude hledat nové logo pro olympiádu

V samotném logu navíc nenašla zalíbení ani veřejnost. V minulých dnech se také objevila další podezření, že i jiné práce ze Saónovy dílny jsou plagiáty. Podle průzkumu televize TBS si 85 procent dotázaných přeje změnu olympijského loga.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy