Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 1984: Dukla Praha - Metaloplastika Šabac

Japonsko má ministra olympiády, musí vyřešit problémy s olympijským stadionem

Tokio - Svého prvního ministra olympiády pro letní Hry v Tokiu v roce 2020 jmenovala japonská vláda. Pětašedesátiletý Tošiaki Endo má před sebou řadu obtížných otázek. Náklady na stavbu stadionů a dalších sportovních zařízení rostou, Tokio navíc řeší problémy s vítězným návrhem, který je podle expertů finančně i architektonicky velmi náročný. Není tedy jisté, zdali Japonsko stihne výstavbu futuristického projektu uskutečnit ve své původní podobě.

Grafická podoba olympijského stadionu pro Hry 2020 v Tokiu
zdroj: ČTK/AP/ autor: Uncredited

Mezinárodní soutěž o návrh nového národního stadionu v Tokiu vyhrála se svým futuristickým designem renomovaná britská architektka Zaha Hadidová. Rodačka z Bagdádu v minulosti navrhla mimo jiné halu pro vodní sporty na londýnskou olympiádu v roce 2012 či jeden ze stadionů pro mistrovství světa v Kataru v roce 2022.

"Stadion má ukázat světu schopnosti Japonců, takže byl vybrán nesmírně náročný design, který ale nakonec zvýšil finanční náklady a prodloužil dobu stavby," uvedl japonský expert Hitoši Sakai.

Cena na vybudování stadionu byla původně odhadována na 130 miliard jenů (25 miliard Kč). Loni se ale odhady vyšplhaly na 300 miliard jenů (59 miliard Kč), což přimělo japonské představitele ke snaze architektonický návrh pozměnit.

Mnozí odborníci přitom litují, že byl zbořen někdejší stadion v centru Tokia, který hostil olympiádu v roce 1964. "Myslím si, že stavba, která by využila starého stadionu a doplnila ho o nové funkce, by byla lepší," prohlásil Sakai.

Připomněl, že Sydney i Londýn také své původní velkolepé plány na olympijský stadion upravovaly. "To, že se objevil problém ve chvíli, kdy už byl zlikvidován starý stadion, je opravdu škoda," dodal.

Hlavní součástí futuristického návrhu stadionu od Hadidové, který je přirovnáván k cyklistické helmě či k želvě, jsou dva mohutné oblouky, jež podle kritiků cenu stavby neúměrně zvyšují.

Alternativní plán předložila před dvěma týdny architektonická firma vedená držitelem prestižní Pritzkerovy ceny, architektem Fumihiko Makim. Ten by se zmíněných oblouků vzdal a vytvořil by převážně nekrytý stadion "ve tvaru donutu" za zhruba 162 miliard jenů (32 miliard Kč). "Není to nic převratného. Je to stavba, která by mohla vzniknout kdekoli," řekl Maki.

Jeden z představitelů ministerstva školství nicméně návrh zavrhl s tím, že není propracován do detailů a je "nerealistický". Jiní činitelé prohlašují, že odmítnutí designu Hadidové by poškodilo pověst Japonska a mohlo by vést až k právním sporům.

Nový ministr pověřený organizací olympiády Endo je zkušeným politikem. Již 22 let je poslancem japonského parlamentu a působil také ve funkci náměstka ministra školství. Mezi svými koníčky jmenuje na prvním místě ragby.

(https://cz.pinterest.com/pin/create/extension/)

Zdroj
ČT sport, ČTK, zaha-hadid.com

Hlavní zprávy