Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ČP Skupiny ČEZ 2020 Troja

Fuksa má z Baku druhou medaili, čtyřkajak dojel těsně čtvrtý

Mingačevir (Ázerbájdžán) – Kanoista Martin Fuksa vybojoval na Evropských hrách druhou medaili. Po pondělním stříbru z kilometrového závodu skončil třetí ve sprintu na 200 metrů. V dramatickém finiši jej dělilo 46 tisícin sekundy od druhého místa, sám pozici na stupních vítězů uhájil o 11 tisícin. Naopak český čtyřkajak na medaili překvapivě nedosáhl. Ve finále kilometrového závodu skončili Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba čtvrtí.

Český čtyřkajak
zdroj: ČTK autor: David Taneček

Dvaadvacetiletý Fuksa v dramatickém finiši o pouhých 46 tisícin nedosáhl na druhé místo, které obsadil domácí Valentin Děmjaněnko. Sám pozici na stupních vítězů uhájil o 11 tisícin před Andrejem Krajtorem z Ruska, a to díky mocnému kopnutí lodi do cíle, za nímž se převrhl. Zvítězil Henrikas Žustautas z Litvy.

"Třetí místo je naprostá paráda," radoval se Fuksa. "Měl jsem suprový start a tím jsem si na začátku hodně pomohl. Doufal jsem, že to udržím, ale že z toho bude nakonec třetí místo, to jsem netušil. V závěru jsem ještě vypadl (z lodě) a hlavou mi proběhlo, že tím jsem si to zkazil," řekl kanoista.

To posádka čtyřkajaku zažila opačné pocity. Mistři světa, trojnásobní evropští šampioni a bronzoví medailisté z Londýna prohráli ve finiši o pouhých 58 tisícin s třetími Bělorusy. "Nebyl to vydařený závod, ale nedokážeme přesně říct, jak to ovlivnily podmínky na trati. Proud nebo tráva, kterou jsme měli v cíli na kormidle... Pocitově nám to tady nevyšlo ani v rozjížďce," řekl Štěrba.

Úspěšné české kvarteto se dalo dohromady v olympijském roce před třemi lety a Evropské hry jsou první akce, ze které se vrátí domů bez medaile. "Těžko říct, co se stalo. Náš standard je výš, nemyslím výsledkově, ale spíš pocitem z jízdy. Malý odstup na třetí místo nás mrzí, ale spíše nás mrzí, že jsme nepředvedli, čeho jsme schopní," doplnil Štěrba.

"Na jednu stranu jsem za to i rád. Myslím si, že jsme byli už až moc suverénní. Není na škodu dostat jednou trochu přes prsty, aby si člověk uvědomil, že to není až taková pohádka, jak se zdá," řekl Havel. Česká čtveřice vedle zlatých medailí na ME a loňského MS vyhrála i všechny závody Světového poháru. Ve společné kariéře prohráli pouze v Londýně a před dvěma lety na MS v Duisburgu, kde byli druzí.

Česká čtveřice se teď začne připravovat na vrchol sezony, kterým bude srpnové mistrovství světa v Miláně. "To bude větší soutěž, letos okořeněná tím, že se na ní vyjíždí olympiáda. To bude primární cíl, na který by tenhle výsledek bohatě stačil. S výsledky z posledních let ale budeme mít určitě medailové ambice. Musíme víc potrénovat," řekl Trefil. Případné změny v tréninku budou řešit v příštích dnech. "Sedneme si, naplánujeme další tréninky a musíme vylepšit nedostatky," uvedl Dostál.

Hlavní zprávy