Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hokej v 10 minutách

Ragbistky získaly na Evropských hrách bronz a zahrají si kvalifikaci o olympiádu

České ragbistky porazily v utkání o třetí místo na Evropských hrách Belgii 24:17 a v Krakově získaly bronzové medaile. Zajistily si tím zároveň postup do dodatečné olympijské kvalifikace sedmiček, která se uskuteční příští rok.

Po semifinálové prohře 7:29 s domácím Polskem začaly svěřenkyně trenéra Víta Chalupy v zápase o bronz lépe.

Anežka-Marta Sládková položila úvodní pětku a po obratu soupeřek na 7:5 vrátila českému týmu vedení Julie Doležilová.

V druhé půli pak po dvou pětkách Kristýny Riegertové stoupl český náskok na 24:7 a Belgičanky už jen snížily.

Doležilová si celkem připsala devět bodů, dvakrát totiž proměnila i následný kop po pětce, takzvanou konverzi.

"Je to úplně něco nečekaného, vůbec nám to nedochází. Je to strašně moc emocí, které musíme vstřebat. Je to neskutečně dobrý pocit a jedeme dál," radovala se Doležilová, která si jako studentka může vychutnat oslavy.

To její spoluhráčka Kristýna Plevová bezprostředně po ceremoniálu spěchala na vlak. "Zítra nastupuju do nemocnice a bude ze mě zase fyzioterapeut. Ale dneska večer budu holka s medailí na krku," svěřila se.

Tažení českého týmu turnajem přitahovalo pozornost. Z tribuny české ragbistky podporovali nejen jejich mužští kolegové, ale i sportovci z dalších odvětví.

I díky tomu Češky konečně vyzrály na Belgičanky. "My jsme s Belgičankami tohle jaro hráli popáté, je to takový náš jarní tým. Čtyřikrát nás porazily, tak jsem rád, že to popáté vyšlo," radoval se trenér Vít Chalupa.

Sedmičkové ragby je v projektu Národní sportovní agentury, který má pomoci ženským kolektivním sportům k účasti na OH.

Cílem mělo být Los Angeles 2028, ale najednou není vyloučená ani Paříž. "Chtěli jsme jít postupnými roky, po schodech, ale ty schody jsou velké. Postupujeme rychle," uznal kouč.

Svým svěřenkyním na Evropských hrách docela věřil. "Je to super, je to boží. Holky umějí překvapit, několikrát to už dokázaly," dodal.

Podobně jako v pondělí předcházel vítěznému duelu neúspěšný zápas. Semifinále předtím ovládly favorizované Polky, které ovládly vzájemný zápas v základní skupině loňského mistrovství Evropy 41:0.

V prvním poločasu stvrdil domácí výběr převahu třemi pětkami. Češky se prosadily až v závěru úvodní sedmiminutovky, kdy Sládková položila pětku a Doležilová proměnila konverzi.

Po změně stran Češky, které ve čtvrtfinále po obratu zaskočily Španělsko, nedokázaly překonat polskou obranu.

Úřadující mistryně Evropy si naopak pojistily postup do finále proti Velké Británii dalšími dvěma pětkami s konverzemi.

Ragbisté po třech porážkách ve skupině na postup do čtvrtfinále nedosáhli a v utkání o deváté místo prohráli s Litvou 19:24 v prodloužení.

Vítězové Evropských her si zajistili přímý postup do Paříže, další dva nejlepší týmy v obou kategoriích pak účast v dodatečné kvalifikaci.

Ta se za účasti deseti dalších týmů v každé kategorii uskuteční za rok v červnu. Do Paříže postoupí jen vítěz.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články