Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Kostelecký vystřílel Česku první zlato na Evropských hrách. Atleti přidali dvě stříbra

Na Evropských hrách poprvé v historii zazní česká hymna pro vítěze. O zisk premiérového zlata se postaral v Minsku David Kostelecký, který v trapu nenašel konkurenta. Jiří Lipták skončil čtvrtý. Dvě stříbra přidali atleti ve štafetách. Před čtyřmi lety při premiéře Evropských her odjeli čeští reprezentanti z Baku se sedmi medailemi, ale na zlato nedosáhli.

David Kostelecký se zlatou medailí na Evropských hrách
zdroj: ČTK/ČOV/ autor: Václav Pancer

Čtyřiačtyřicetiletý Kostelecký, olympijský vítěz z Pekingu 2008, zároveň zajistil české střelbě v této disciplíně účastnické místo na olympijských hrách v Tokiu.

"Je to super a jsem rád, že mám ve sbírce medaili, která mi chyběla. Ze všech ostatních akcí už mám. A možná to byla s ohledem na můj věk poslední šance, jak ji získat," řekl čtyřiačtyřicetiletý Kostelecký.

Také o první českou medaili v Minsku se v sobotu postarali střelci. Aneta Brabcová a Filip Nepejchal byli třetí v soutěži smíšených družstev ve vzduchové pušce.

Lipták v Minsku vyhrál dvoudenní kvalifikaci, Kostelecký postoupil z třetího místa. V šestičlenném finále byla mezi jejich soupeři velká střelecká jména Alexej Alipov nebo Giovanni Cernogoraz, rovněž olympijští vítězové, právě ti ale vypadli jako první. Po nich se rozloučil Lipták, jenž tak na medaili nedosáhl.

Kostelecký vedl a udržoval si náskok. Do souboje o titul s Valeriem Grazinim šel s vedením o dva body, a třebaže Ital dokázal vyrovnat, v závěru měl znovu pevnější ruku zkušený český střelec. Vedle olympijského zlata má Kostelecký i dva tituly mistra Evropy, v roce 2011 se stal vicemistrem světa.

"Poslední dva roky jsem nestřílel moc dobře, ale pracoval jsem a věřil jsem, že to přijde. Ale nemyslel jsem si, že tady, protože zdejší střelnice mi moc nesedí, a myslím si, že je to trochu zázrak, že se to povedlo," řekl Kostelecký.

Spokojený byl i Lipták, který se ještě po první finálové sérii dělil s Kosteleckým o první místo, ale následně několikrát chyboval. "Jsem spokojený, že jsem se dokázal dostat do finále. Čtvrté místo je pro někoho nepopulární, ale já jsem za něj rád," uvedl Lipták.

Chyboval při terčích z levé strany. "Už jsem je hůře viděl. Je tady pokročilý čas a sluníčko z druhé strany. Nevěděl jsem, jak střílet, zda rychleji, nebo pomaleji. A to mě stálo lepší výsledek," přiznal.

Je nám líto, video expirovalo.
Pírková: Zakousla jsem se jako malý buldok a šla za vítězstvím

Atleti přidali dvě stříbra v netypických štafetách

V novém formátu atletických soutěží v Minsku postoupilo české družstvo z prvního místa ve skupině C do středečního semifinále.

Devět medailových sad se ale rozdělilo už po kvalifikaci, v níž se v každé disciplíně vyhodnotilo pořadí 24 zúčastněných atletů nebo štafet.

Filip Sasínek, Diana Mezuliáníková, Patrik Šorm a Marcela Pírková byli druzí ve stíhací štafetě na 800, 600, 400 a 200 metrů.

Třebaže odstartovali s bezmála pětivteřinovou ztrátou na domácí Bělorusy, dokázali je o dvě setiny porazit a čistý čas 4:26,22 jim nakonec vynesl stříbro.

"Je to překvapivé a velice pozitivní. Nečekali jsme to, tahle štafeta, to pro nás byl úplně nový formát," radovala se Mezuliáníková.

Jan Tesař, Barbora Malíková, Lada Vondrová a Michal Desenský podlehli ve smíšené štafetě na 4x400 metrů rovněž pouze Ukrajincům.

"Zní to super, já jsem ještě žádnou takovou medaili nezískala. Jsem šťastná," řekla Vondrová. "Je to takové nezmapované území, ale fakt se mi to líbilo. Asi mě atletika nikdy nebavila jako dnes," pochvaloval si Tesař.

Sprinter Zdeněk Stromšík byl na stovce časem 10,50 čtvrtý, k bronzu mu chybělo osm setin. Nikola Ogrodníková nepřehodila v oštěpu hranici 60 metrů a skončila šestá.

Bárta skončil v závodě cyklistů devátý

Cyklista Jan Bárta obsadil v silničním závodu s hromadným startem deváté místo. Po 180 kilometrech vyhrál Ital Davide Ballerini, na nějž český jezdec ztratil 41 sekund. Před čtyřmi roky v Baku získal Petr Vakoč bronz.

"Ze začátku to bylo hodně taktické, odjeli tři lidi. Pak se to začalo sjíždět a ke konci se nám bohužel nepodařilo zachytit jeden nástup. Snažili jsme se to dolepit, ale bohužel balík nezůstal pohromadě," řekl Bárta, který nakonec dojel v popředí druhé skupiny.

Basketbalisté klíčový duel zvládli a jsou ve čtvrtfinále

Čeští basketbalisté v disciplíně 3x3 postoupili na Evropských hrách v Minsku do pondělního čtvrtfinále. Nejprve dnes prohráli s Lotyšskem 17:21, pak ale v přímém souboji o postup ze základní skupiny D porazili Turecko 22:13.

Je nám líto, video expirovalo.
Basketbalisté 3x3 jsou na Evropských hrách ve čtvrtfinále

"Splnili jsme první cíl. Škoda, že nám nevyšel první zápas s Lotyšskem, ke konci nám možná chyběly síly. Chtěli jsme jít z prvního místa, ale teď už je to jedno. Nebude tam lehký soupeř, takže je jedno, zda půjdeme na Rusko, nebo Francii," řekl Vladimír Sismilich. Češi se nakonec v pondělí utkají s Ruskem.

Hned po prvních zápasech skončil turnaj v judu pro Jaromíra Musila a Petra Ivana, kteří v kategorii do 81 kg prohráli s Robinem Pacekem ze Švédska respektive Shamilem Borchashvilim z Rakouska na ipon. Rovněž Miroslav Vacek v sambu prohrál hned úvodní duel a nepostoupil ani z oprav, což v osmičlenném pavouku znamenalo sedmé místo.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy