Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sokolský zpravodaj

Jeden den, tři medaile. Další cenné kovy pro Česko zařídili Mazurová, Machačová a Nýdrle

Počet českých medailí se na Evropských hrách posunul už na číslo deset. Nejprve se ze stříbra radovala sportovní střelkyně Nikola Mazurová, která k bronzu v disciplíně vzduchová puška přidala stříbro v třípolohové střelbě ze sportovní malorážky. Odpoledne na ni navázal skeetař Tomáš Nýdrle, jenž rovněž skončil druhý, a dráhová cyklistka Jarmila Machačová, jež v bodovacím závodu byla třetí.

Tomáš Nýdrle se stříbrem z Evropských her
zdroj: ČTK/PR/ČOV/ autor: Václav Pancer

Nýdrle po vítězné kvalifikaci v šestičlenném finále prohrál o jednu ránu se Švédem Stefanem Nilssonem a těsně mu tak uniklo účastnické místo pro olympijské hry v Tokiu. Čtyřiadvacetiletá Mazurová v osmičlenném finále našla přemožitelku jen v Juliji Zykovové z Ruska.

Machačová na velodromu, na němž v roce 2013 slavila ve stejné disciplíně titul mistryně světa, nestačila na Gannu Solovejovou z Ukrajiny a Rakušanku Verenu Eberhardtovou. Těsně pod stupni vítězů skončili Češi v týmovém sprintu: Tomáš Bábek, Pavel Kelemen a Martin Čechman prohráli jízdu o bronz s Velkou Británií.

Česká výprava v Bělorusku má nyní na kontě deset medailí, o tři víc než na předchozích premiérových Evropských hrách před čtyřmi roky v Baku. Z toho se střelci zasloužili o šest cenných kovů, Nýdrle a Mazurová se postarali po zlatu brokaře Davida Kosteleckého o druhý nejlepší výsledek.

Je nám líto, video expirovalo.
Mazurová a Nýdrle vystříleli stříbra, Machačová si dojela pro bronz

"Do závodu jsem šla jen s cílem udělat dobrou práci a vyzkoušet si to, protože jsem malorážku před Minskem asi dva týdny netrénovala a soustředila jsem se na vzduchovku. Mysleli jsme si, že ji tady střílet nebudeme, a až tři čtyři dny před odletem jsem se dozvěděla, že je to jinak. Dala jsem si dva rychlé tréninky a jela jsem," řekla Mazurová.

Tréninkový výpadek se na ní ale nepodepsal a sílu jí dodal i předešlý úspěch v Bělorusku a zejména fakt, že vybojovala účastnické místo na olympiádu v Tokiu 2020. "Pro každého sportovce je to důležité a cenné. Teď už se mi střílelo pěkně a s lehkostí. Finále už bylo jen pro radost," usmívala se rodačka z Rychnova nad Kněžnou.

Do finále závodu na 3x40 ran prošla ze třetího místa v kvalifikaci a po položkách vkleče a vleže musela útočit zezadu. Vestoje se ale postupně propracovala vpřed, vystrnadila ze stupňů vítězů Srbku Sanju Vukasinovičovou a předposlední ránou odsoudila o pět desetin k bronzu Rusku Polinu Choroševovou. Na Zykovou ale neměla, někdejší juniorská mistryně Evropy a vítězka letošního závodu Světového poháru v Mnichově zvítězila skoro s šestibodovým náskokem.

"Byla jsem úplně v klidu a jak jsem řekla, snažila jsem se finále si užít. Věděla jsem, že při střelbě vestoje se může pořadí ještě přesypat a mohou přijít špatné střely," řekla Mazurová.

Nýdrle získal v Minsku první individuální cenný kov v kariéře. Jičínský střelec ve finále po bezchybné první desítce vedl, po druhé sérii, v níž poprvé minul, se dělil o první místo s Gabrielem Rossettim. Zatímco Nýdrle až do konce bojoval o zlato, Ital v posledním vyřazování vypadl a musel se spokojit s bronzem.

"Byl to jeden z mých nejlepších závodů v kariéře, ale teď bezprostředně po něm převládá spíše zklamání. Chyběl kousíček a byl jsem nominovaný na olympiádu," řekl Nýdrle, který byl loni členem vítězného českého týmu na mistrovství Evropy. Jeho nejlepšími individuálními výsledky byly 4. místo z kontinentálního šampionátu 2016 a šesté z mistrovství světa 2013. "Je to jeden z mých největších úspěchů, jen má hořkou tečku," uvedl.

Machačová potvrdila formu

Machačová se před začátkem dráhové části her představila i na silnici a hned ve svém prvním startu na velodromu potvrdila, že je ve formě. Po časovce přitom uvedla, že moc nepočítá, že by byla schopná s nejlepšími závodit. Bodovačka jí ale vyšla.

"Původně jsem měla v plánu závodit druhou půlku a v první pošetřit síly, ale závod se nevyvíjel tak, jak bych chtěla. Začala jsem závodit dříve a v závěru chyběly síly, ale vychytala jsem ten nejlepší moment na únik," řekla Machačová, které se hned v úvodu podařilo získat kolo náskoku.

Poté se snažila kontrolovat klíčové soupeřky a své postavení, ale v cíli nakonec netušila, jak dopadla. "Myslela jsem, že jsem pátá," přiznala s úsměvem cyklistka. "A jestli jsem se dobře rozjela na silnici? Asi jo," dodala Machačová.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy