Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Holasová bere na závěr Evropských her medaili. Bábek ve finále keirinu upadl

Aneta Holasová se na Evopských hrách v Minsku umístila na druhém místě v prostných. Sportovní gymnastka získala pro českou výpravu třináctou medaili, což je téměř dvakrát víc než na premiérových hrách v Baku před čtyřmi lety. Cyklista Tomáš Bábek na Evropských hrách upadl ve finále keirinu a druhou medaili k sobotnímu zlatu z kilometru s pevným startem nepřidal, skončil pátý.

Aneta Holasová
zdroj: ČTK autor: Václav Pancer

Současnou českou gymnastickou jedničku Holasovou předčila v šestičlenném finále pouze Anastasija Bachynská z Ukrajiny. V sobotním víceboji obsadila závodnice pražských Bohemians desáté místo.

"Musím se přiznat, že tomu stále nemůžu uvěřit. Je to úplně dokonalý pocit a mám z toho obrovskou radost," řekla Holasová několik desítek minut po životním úspěchu.

Osmnáctiletá gymnastka se v prostných představila jako první a poté musela čekat na známky pěti soupeřek. Ze svého výkonu měla ale dobrý pocit.

"Doufala jsem, že by z toho mohly být stupně vítězů. Záleželo na rozhodčích, jak obodují další soutěžící, ale já jsem podala dost dobrý výkon, takže jsem doufala, že to vyjde," řekla Holasová.

Je nám líto, video expirovalo.
Aneta Holasová získala v prostných stříbrnou medaili

Bábkovi útok na druhou medaili nevyšel

Bábek jako evropský šampion z roku 2016 a bronzový medailista z mistrovství světa o rok později patřil v keirinu k favoritům.

Ze dvou vyřazovacích kol postoupil z druhého a třetího místa. V jízdě o medaile měl ale v předposledním kole kolizi se Španělem Juanem Peraltou, po níž oba skončili na zemi.

"Časoval jsem si svůj útok, šetřil jsem si síly a kolo a půl do cíle jsem věděl, že je to ten správný moment. Byl jsem úplně čerstvý, rozhodl jsem se vyrazit dopředu, ale bohužel náš nebezpečný kolega, závodník ze Španělska Peralta, se dostal do kolize s dalším závodníkem a neustál to," řekl Bábek.

Je nám líto, video expirovalo.
Cyklista Bábek po pádu na keirinu nezískal další cenný kov

V plné rychlosti najel v zatáčce do padajícího Španěla a šel také k zemi. "Už nebylo zbytí. V plné rychlosti jsem přelétl přes něj," uvedl cyklista Dukly Brno.

Pád jej mrzel i proto, že si byl dobře vědom možných problémů s Peraltou a před startem finále na něj upozorňoval i další dráhaře.

"Samozřejmě, že mě to naštvalo. Hodil jsem tady s flaškou, na což nejsem pyšný. Tenhle Španěl je vždy nebezpečný. Naštěstí nemám nic zlomeného, což je skvělé," řekl lehce odřený Bábek.

Po finále ani soupeři nešel vyčinit. "Nejsem ten typ závodníka. Jsem zvyklý z Japonska, tam jsem takových kolizí měl několik a je to tam normální," podotkl.

Dobře si ale uvědomoval, že jej pád připravil o medaili. "Při závodě jsem se ani nezadýchal. Šetřil jsem si maximální výkon, závod se do té doby vyvíjel skvěle a věřím, že jsem měl na vítězství. Bohužel se přihodilo tohle," uvedl Bábek.

"Na druhou stranu se nechci rouhat. Jsem celý a dnes můžu nést vlajku, což je dobré. Jen jsem ji chtěl nést s dvěma medailemi na krku," dodal Bábek, jenž bude vlajkonošem české výpravy na večerním zakončení Evropských her.

Klasifikován byl Bábek jako pátý, Pavel Kelemen skončil osmý, poté co obsadil druhé místo ve finále B. Závod vyhrál Nizozemec Harrie Lavreysen, úřadující mistr světa ve sprintu.

Evropské sportovní hry v Minsku:

Dráhová cyklistika:

Muži: Keirin: 1. Lavreysen (Niz.), 2. Helal (Fr.), 3. Dmitrijev (Rus.), ...5. Bábek, 8. Pavel Kelemen (oba ČR). Omnium: 1. Van Schip (Niz.) 178, 2. Schir (Švýc.) 144, 3. Staniszewski (Pol.) 126, ...13. Petr Kelemen (ČR) 55.

Ženy: Sprint: 1. Vojnovová (Rus.), 2. Grosová (Fr.), 3. Šmeljovová (Rus.), ...Kaňkovská (ČR) vyřazena v opravách 2. kola. Bodovací závod dvojic: 1. Robertsová, Barkerová (Brit.) 44, 2. Wildová, Van der Hulstová (Niz.) 40, 3. Klimovová, Novolodská (Rus.) 39, ...10. Hochmann, Kohoutková (ČR) -34.

Sportovní gymnastika:

Ženy: Prostná: 1. Bachynská (Ukr.) 13,200, 2. Holasová (ČR) 12,966, 3. Castlesová (Švéd.) 12,933.


Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy