Následuje
Tour de France 2019

Bárta si vyjel na Evropských hrách časovkářský bronz, Fuksa je v kanoistickém finále

Do konce Evropských her v Minsku ještě téměř týden zbývá a česká výprava už si vyrovnala medailové maximum. O zisk sedmého cenného kovu se zasloužil cyklista Jan Bárta, který skončil v časovce třetí. Jakub Otruba dojel na trati dlouhé 28,6 kilometru na osmém místě, vyhrál domácí Bělorus Vasil Kirijenko. Dařilo se i rychlostnímu kanoistovi Martinu Fuksovi, jenž po dominantním výkonu postoupil do finále závodu na 1000 metrů.

Jan Bárta
zdroj: ČTK/AP autor: Daniel Ochoa de Olza

Čtyřiatřicetiletý Bárta, pětinásobný český mistr v časovce a sedmý muž z této disciplíny na MS 2012, ztratil na Kirijenka 37 sekund. Od stříbrného Portugalce Nelsona Oliveiry ho dělilo devět vteřin, čtvrtého Ryana Mullena z Irska za sebou naopak jezdec stáje Elkov-Author nechal o necelou sekundu.

Sedmatřicetiletý Kirijenko vyhrál časovku i před čtyřmi lety v Baku, z téhož roku má rovněž titul mistra světa. Bárta byl sice na úvodním mezičasu na devátém kilometru o sedm sekund lepší a vedl, ale nasazené tempo neudržel. Těsný souboj o bronz s Mullenem nicméně nakonec zvládl.

"Znal jsem mezičasy Kirijenka a snažil jsem se jet podle toho. Ze začátku jsem se snažil jet rychle, ale nepřepálit. Letos mi ale chybí dlouhé časovky a musel jsem trošku zpomalit. Možná jsem mohl začít trochu pomaleji, ale třetí místo je dobré. Placka se počítá," usmíval se Bárta v cíli. Těsný odstup za sebou moc neřešil. "Ani nevím, že je čtvrtý za mnou o sekundu. Ono je to ale nakonec stejně jedno," podotkl.

Bárta si v časovce na Evropských hrách dojel pro bronz

Zkušený cyklista patří mezi kvalitní časovkáře, na medaili proto pomýšlel již před startem. "Koukal jsem na startovní listinu, ale snažil jsem se to vytěsnit a soustředit se na časovku," řekl Bárta. "Úspěch z Minsku řadím hodně vysoko. Jsem několikanásobný mistr republiky, ale tohle je větší závod. A přece jen mám medaili. Na světě jsem byl sedmý, což je hezké, ale bez medaile. S tou je to něco jiného, speciálního," dodal.

Z dvojice českých cyklistek byla v časovce o jedno místo lepší 23. Nikola Nosková, Jarmila Machačová za ní zaostala o šest sekund. S více než minutovým odstupem zvítězila Švýcarka Marlen Reusserová.

"Časovka byla profilově hodně rovinatá a docela dost foukalo, což pro mě nebylo úplně ideální. Navíc bylo docela vedro. Myslím si ale, že i s ohledem na tréninkový výpadek, který jsem měla, to bylo docela dobré," řekla Nosková.

Machačová si profil pochvalovala, ale přiznala, že jí závod moc nesedl. "Asi to bylo moc dlouhé," uvedla cyklistka, která se nyní v Minsku přesune na dráhu.

"Bylo fajn, že jsem se rozjela. První závod mě čeká ve čtvrtek," řekla Machačová, jež v Minsku před šesti lety ovládla na mistrovství světa bodovací závod.

"Mám to tady ráda a mám na zdejší dráhu i hezké vzpomínky. Poslední dobou ale nemám takové výsledky, tak uvidíme, jak se s tím poperu," dodala.

Rychlostní kanoista Fuksa je ve finále Evropských her

Fuksa nedal soupeřům v rozjížďce šanci

Úspěšně do soutěží v Minsku vstoupil rychlostní kanoista Martin Fuksa. Český reprezentant s téměř sekundovým náskokem vyhrál svou rozjížďku na trati 1000 metrů a postoupil přímo do středečního finále, ve kterém bude obhajovat stříbrnou medaili z předešlých her v Baku.

"Chtěl jsem postoupit, ale říkal jsem si, že jestli dojedu první nebo druhý, je jedno. Stejně bych jel ve střední dráze. Ale od začátku jsem vedl, tak jsem si řekl, že bych to chtěl dotáhnout do vítězného konce, a to se povedlo," řekl Fuksa.

Také na deblu společně s mladším bratrem Petrem postoupili přes semifinále na kilometrové trati do bojů o medaile. "Věděl jsem, že se nám to může podařit, a jsem hrozně rád, že to vyšlo. Je vidět, že když nám to hezky jede, tak na další kluky máme. Teď se těším na naše první společné velké finále," sdělil Fuksa.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Další čeští reprezentanti do medailových bojů postoupit nedokázali. Kajakáři Jakub Špicar a Anna Kožíšková se představí ve finále B.

Medailovou sbírku nerozšířili střelci Filip Nepejchal a Nikola Mazurová, kteří nepostoupili z kvalifikace v soutěži smíšených dvojic na 50 metrů z malorážky.

Porážkou ve druhém zápase skončil turnaj pro boxera Jana Mužíka, který prohrál v kategorii do 81 kg s Belgičanem Zaidem El Mohorem 0:5 na body.

"Byl pohyblivější než já, což asi rozhodlo. Pro mě to byl první velký turnaj a jsem rád, že jsem se nepřijel jen zúčastnit a alespoň jednou jsem postoupil. Mrzí mě, že jsem vypadl, ale svedl jsem s ním pěkný zápas. Věřím, že ještě půjdu nahoru," řekl Mužík.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy