Následuje
Volejbalový magazín

Bárta po bronzu na Evropských hrách: Jsem několikanásobný mistr republiky, ale tohle je větší závod

Zřejmě nejvýraznější úspěch v kariéře si v rámci Evropských her připsal cyklista Jan Bárta. V časovce totiž skončil třetí. Medailového úspěchu v Minsku si dle svého prohlášení cení možná víc než sedmého místa na mistrovství světa v roce 2012.

Cyklista Jan Bárta s bronzovou medailí z Evropských her
zdroj: PR autor: ČOV/Václav Pancer

"Tento úspěch řadím hodně vysoko. Jsem několikanásobný mistr republiky, ale tohle je větší závod. Na světě jsem byl sedmý, což je hezké, ale bez medaile. S tou je to něco jiného, speciálního," řekl Bárta v Bělorusku.

Čtyřiatřicetiletý český reprezentant startoval až jako třetí od konce, takže měl dobrý přehled o tom, jak jedou hlavní soupeři. "Znal jsem mezičasy Kirijenka a snažil jsem se jet podle toho. Ze začátku rychle, ale nepřepálit. Letos mi nicméně trošku chybí dlouhé časovky a musel jsem trošku zpomalit. Možná jsem mohl začít o poznání pomaleji, ale třetí místo je dobré. Placka se počítá," pokračoval Bárta.

Na prvním mezičase dokonce vedl. "A možná mě to trošku rozhodilo. Sledoval jsem budík a méně se soustředil na trať. Těžko říct," pokrčil rameny Bárta, který nakonec nestačil jen na domácího Vasila Kirijenka a Portugalce Nelsona Oliveiru. Čtvrtého Ryana Mullena z Irska za sebou nechal o necelou sekundu. "To jsem ani nevěděl. Ono je to nakonec ve finále stejně jedno. Je to kousíček, ale jde o to, zda jste třetí, nebo čtvrtý." 

Bárta si v časovce na Evropských hrách dojel pro bronz

Zkušený cyklista patří mezi kvalitní časovkáře, na medaili proto pomýšlel již před startem. "Koukal jsem na startovní listinu, ale snažil jsem se to vytěsnit a soustředit se na samotnou časovku," konstatoval Bárta.

Pořadatelé připravili pro cyklisty náročnou trať. "Nebyla úplně jednoduchá. Nebyla to úplná placka, bylo to zvlněné a silnice byla hodně široká, takže vítr šel celkem cítit. Řekl bych, že to bylo hodně na morálku. Moc vám to neubíhá a připadá vám, že nejedete moc rychle," popsal jezdec stáje Elkov-Author.

Evropský úspěch Bárta však moc slavit nemůže. Hned ve středu odletí domů a okamžitě se přesune do Trnavy, kde jej o den později čeká společné česko-slovenské mistrovství a opět start v časovce. Celý den tak bude na cestě. "Uvidíme, jak se dám dohromady. Letím do Prahy a pak hned autem přejíždím na Slovensko. Zítra večer se potřebuji ještě projet na kole, tak snad to klapne," dodal Bárta.

Ještě složitější to budou mít jeho mechanici, kteří se s koly vydali na cestu hned po závodě.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy