Následuje
HC Kometa Brno - Mountfield HK

Evropa bude mít sportovní hry, premiéru v roce 2015 přivítá Baku

Řím - Kalendář sportovních událostí rozšíří v roce 2015 Evropské hry. Projekt schválil Evropský olympijský výbor s tím, že premiérový ročník bude za tři roky v červnu hostit Baku. V plánu je, že se na Evropských hrách představí 15 z 28 sportů z programu letních olympijských her a navíc dva neolympijské sporty. Ty ještě nebyly vybrány. Hry by se měly konat každé čtyři roky a účastnit by jich se mělo až 7 000 sportovců. Další světadíly už kontinentální soutěže po vzoru olympijských her mají. Tradičně se konají Asijské hry či Panamerické hry.

Zuzana Hejnová
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

Na zasedání EOV v Římě prošel plán v tajné volbě jasnou většinou. Pro se vyslovilo 38 delegátů, proti bylo osm a tři se zdrželi hlasování. Ázerbájdžánská metropole, která neprošla do finálové trojice pro volbu dějiště olympijských her 2020, byla jediným uchazečem o pořadatelství.

Proti vytvoření další multisportovní akce v nabitém kalendáři se stavěla především Evropská atletická asociace. V oficiálním prohlášení její zástupci vyloučili, že by se Evropských her v roce 2015 zúčastnili. Pro další ročníky si ovšem nechali dveře otevřené.

Plavci a atleti se podniku možná nezúčastní

"Rok 2015 je vyloučený, protože už máme své smluvní závazky, které musíme splnit," stojí v prohlášení EAA. Pokud se ale do budoucna podaří sladit zájmy a závazky sportovních federací a dalších subjektů, jako jsou televize, nebudou se zástupci atletů startu bránit.

Jistá není ani účast plavců. "Prověřujeme možnosti a nechceme říct ne, než to zvážíme. Ale kalendář je už pořádně nabitý a rok 2015 je za rohem," řekl předseda Evropské plavecké federace Paolo Barelli.

Evropské hry nechtějí kopírovat olympiádu

Atleti i plavci už mají na rok 2015 naplánované světové šampionáty. V bazénu se bude o tituly bojovat v červenci v Kazani, atletické MS bude v srpnu v Pekingu. Oba sporty mají o rok dříve kontinentální mistrovství.

Blízko potvrzení je údajně 13 sportů. Medaile by se měly rozdělovat v badmintonu, boxu, házené, judu, kanoistice, lukostřelbě, ragby, sportovní střelbě, stolním tenisu, šermu, taekwondu, triatlonu a volejbalu. Jednání s evropskou gymnastickou unií stále probíhají.

"Chceme být průkopníky a nechceme mít přesnou kopii olympijských her," řekl před volbou předseda EOV Patrick Hickey s tím, že premiérový ročník by měl být testovací. "Moje představa je taková, že Evropské hry v roce 2019 by se mohly stát pro některé sporty kvalifikací na olympijské hry v roce 2020. Musíme to ještě projednat s federacemi," uvedl.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy