Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

ČOV navrhuje: Sportovci pod neutrální vlajkou by museli v prohlášení odsoudit agresi

Expertní skupina Českého olympijského výboru (ČOV) navrhla, aby ruští a běloruští sportovci před případným startem na olympijských hrách v Paříži výhradně pod neutrální vlajkou museli podepsat čestné prohlášení, které odsuzuje agresi na jakýkoli členský stát OSN ze strany jiné země. Prakticky by tak odsoudili ruskou invazi na Ukrajinu. ČOV je ale i nadále proti jakékoli formě účasti Ruska a Běloruska v olympijských kvalifikacích i na Hrách v Paříži.

Protest proti účasti ruských sportovců na olympiádě
zdroj: ČTK / AP autor: Jean-Christophe Bott

"Pozice Českého olympijského výboru je naprosto jasná a neměnná," řekl předseda ČOV Jiří Kejval. Návrh expertní skupiny, který česká strana zprostředkuje Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV), by měl umožnit případný start některým ruským a běloruským sportovcům, kteří nejsou členy armády nebo bezpečnostních složek.

V čestném prohlášení, které by podle návrhu bylo součástí akreditačního procesu před Hrami, by sportovci museli uvést, "že se nepodílí na jakémkoli aktu agrese proti suverenitě a územní celistvosti členského státu OSN ze strany jiné země ani ho nepodporují, neomlouvají a neschvalují".

Je nám líto, video expirovalo.
ČOV: Rusové by pod neutrální vlajkou museli odsoudit agresi

Diplomat Michael Žantovský, který komisi vedl, zdůraznil, že ruská agrese je nejvážnější bezpečnostní a politická krize od listopadu 1989. "Není to válka mezi dvěma státy, tím méně speciální vojenská operace, jak ji nazývá Vladimir Putin. Je to prachsprostý akt agrese ve smyslu Charty OSN, ve smyslu římského statutu mezinárodního trestního tribunálu, kde akt agrese proti suverenitě a celistvosti jiné země je definován jako zločin proti míru," řekl Žantovský s tím, že MOV na základě své Charty nemůže situaci ignorovat.

MOV na konci března vydal doporučení, za jakých podmínek by se ruští a běloruští sportovci mohli do boje o olympiádu zapojit pod neutrální vlajkou. Doporučení české expertní skupiny jde podle Žantovského nad jeho rámec.

"Po dlouhé úvaze a zkoumání norem mezinárodního práva, precedentů a postojů jednotlivých aktérů jsme dospěli k závěru, že samotná účast pod neutrální vlajkou by ze strany ruských a běloruských sportovců představovala mlčenlivý souhlas s tím, co se děje ve jménu jejich země," uvedl Žantovský.

Na základě národnosti by nikdo neměl být na svých právech omezen. "Naše formulace je v souladu s olympijskou chartou, s Chartou OSN a principy mezinárodního práva," řekl Žantovský, podle něhož doporučení MOV nedoporučující starty sportovců z armádních nebo bezpečnostních složek, prakticky vylučuje účast 80 procent sportovců obou zemí. "Není to náhodně sestavená věta. Je to sestavená věta s hlubokou znalostí všech konfliktů historicky po celém světě. Věřím, že to pomůže k tomu, aby se MOV v této otázce dostal o kus dále," řekl Kejval.

Žantovský zároveň poukázal na fakt, že český návrh není diskriminační, ale diferenciací. "Domníváme se, že je mimo vší pochybnost, že diferenciace vůči sportovcům, kteří se dopouští největší ozbrojené agrese, jakou si v naší generaci pamatujeme, je v zájmu obecného blaha demokratické společnosti," uvedl bývalý český velvyslanec v řadě států včetně USA či Velké Británii.

ČOV se nyní chystá zprostředkovat videokonferenci zástupců komise s představiteli MOV, na které by Žantovský a spol. své doporučení vysvětlili a obhájili. "Všem nám záleží na tom, aby ruští a běloruští sportovci na olympiádě nestartovali, byť pod neutrální vlajkou, protože by to byla jasná propagace Ruska nebo Běloruska, které by to dokázaly využít," řekl senátor Jiří Růžička.

Podle právníka Marka Procházky by navíc omezení ruských a běloruských sportovců mohlo pomoct i k deeskalaci války. "Protože sport v Rusku je používán jako instrument politiky. Více než jinde na světě," uvedl další člen komise. Podle něho je jasné, že by Rusko účast v Paříži využilo jako politickou propagandu ve prospěch války.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články