Paralympijský magazín

Čeští šachisté zdolali Tádžikistán, ale Navara nečekaně prohrál

Čeští reprezentanti porazili ve druhém kole šachové olympiády v gruzínském Batumi tým Tádžikistánu 3:1. Jedinou ztrátu zaznamenal na první šachovnici David Navara, když černými figurami nečekaně prohrál s jediným tádžickým velmistrem Faruchem Amonatovem, šachistou ze třetí stovky žebříčku FIDE.

David Navara
zdroj: ČTK/Šimánek Vít

Viktor Láznička, Jiří Štoček a Peter Michalík své partie vyhráli, i když většinou až po dlouhém boji. Český tým se po dvou kolech se sedmi body dělí o 17. místo. Ženy porazily Černou Horu 3,5:0,5 bodu a jsou osmé, těžší soupeři však teprve přijdou.

Největším překvapením druhého kola byla ztráta favorizovaných Američanů, kteří s až třetím týmem hostitelské země získali jen jednu výhru, o niž se postaral Wesley So. I vyzývatel mistra světa Fabiano Caruana se na první šachovnici musel spokojit s dělbou bodu v partii s dvacetiletým Noem Tutisanim, který je až ve druhé tisícovce světového pořadí a teprve nedávno splnil normu mezinárodního mistra.