Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2004: Česko - Nizozemsko

Bývalý guvernér Ria přiznal korupci při volbě dějiště OH, podplácel prý i Bubku

Bývalý guvernér státu Rio de Janeiro Sérgio Cabral u soudu přiznal, že si kupoval hlasy členů Mezinárodního olympijského výboru před volbou dějiště her v roce 2016. Úplatky v celkové výši dva miliony dolarů podle něj byly pro devět členů MOV, mimo jiné pro legendárního ukrajinského tyčkaře Sergeje Bubku a ruského plavce Alexandera Popova. Oba obvinění odmítli a budou se bránit právní cestou.

Symboly Ria: socha Ježíše a stadion Maracaná
zdroj: Reuters autor: Ricardo Moraes

Rio bylo zvoleno organizátorem olympiády v říjnu 2009. V závěrečném kole voleb porazilo Madrid, předtím vypadly Chicago a Tokio. Cabral, jenž byl za jiné korupční skandály už dříve odsouzen do vězení na doživotí, ve čtvrtek u soudu popsal praktiky, které volbu provázely. Ve výpovědi jmenoval i některé špičkové sportovce.

Namočeni i bývalý šéf světové atletiky Diack se synem

Zprostředkovat prodej hlasů podle něj pomáhali bývalý šéf světové atletiky Lamine Diack a jeho syn, jednání vedl někdejší předseda brazilského olympijského výboru Carlos Nuzman. "Přišel ke mně (Nuzman) a řekl: Sérgio, chci vám říct, že Diack je ochoten přijmout úplatky. Pět nebo šest hlasů může zajistit za 1,5 milionu dolarů," řekl někdejší guvernér. Za další hlasy pak Diack se synem požadovali ještě půl milionu dolarů.

Je nám líto, video expirovalo.
Bývalý guvernér Ria se rozpovídal o korupci při volbách dějiště OH

Nuzman i Diack již byli v Brazílii obviněni, proces stále probíhá. Oba se nařčením brání. "V žádném případě. Ohledně kandidatury našeho města nebyla žádná korupce. Proč by si kupovali pár hlasů, když Rio nakonec vyhrálo obrovským rozdílem?" řekl Nuzman.

Cabral je ve vězení také za praní špinavých peněz a řízení zločinecké organizace. Odsouzen byl na bezmála 200 let.

Etická komise MOV na základě jeho výpovědi začala prověřovat Bubku i Popova. Oba odmítli spojení s touto kauzou a chystají žaloby za pomluvu. Popov uvedl, že pro Rio tehdy nehlasoval.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy