Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Zlatý volant získali Staněk a Macík, Zlatá řídítka obdrželi Salač a Michek

Formulový jezdec Roman Staněk získal dvě ceny na dnešním slavnostním vyhlášení motoristických anket Zlatý volant a Zlatá řídítka za rok 2022. Devatenáctiletý pilot startující v šampionátu formule 2 obdržel Zlatý volant za vítězství v kategorii okruhy a vrchy a byl vyhlášen talentem roku. Na galavečeru chyběl.

Je nám líto, video expirovalo.
Zlatý volant získali Staněk a Macík, Zlatá řídítka Salač a Michek

"Děkuji všem, kteří pro mě hlasovali. Jsem na testech v Barceloně. Věřím, že příště u toho budu moct být osobně," uvedl Staněk na dálku. "Neskutečně si vážím toho, že jsem dostal tolik hlasů (od fanoušků)," komentoval své vítězství ve Zlatém volantu.

Pořadatel 46. ročníku hlavní ankety se rozhodl opět pozměnit její formát. Vedle Staňka, který loni skončil pátý v šampionátu formule 3, získal Zlatý volant i Martin Macík v kategorii rallye a offroad.

V předešlých dvou letech se vyhlašoval pouze absolutní vítěz, kterým se vždy stal dakarový jezdec Macík. K třetímu triumfu za sebou mu stačilo konečné 7. místo mezi kamiony na slavné soutěži.

"Musím se přiznat, ze jsem ocenění nečekal. Sezona 2022 patřila mezi moje slabší, což dobře vím. Spravili jsme si chuť letos, kdy jsem byl druhý," řekl Macík.

Anketa Zlatý volant

Anketa Zlatý volant existuje od roku 1976, v minulosti se ceny udělovaly za jednotlivé motoristické kategorie. Zlatá řídítka pro nejlepšího motocyklistu se udělují od roku 2006. I letos o konečném pořadí rozhodly z 50 procent hlasy fanoušků a z 50 procent volba vybraných motoristických novinářů.

Také v anketě Zlatá řídítka byly letos uděleny dvě ceny. V kategorii okruhy ji získal účastník mistrovství světa silničních motocyklů Filip Salač, jenž navázal na vítězství z roku 2019. V kategorii offroad vyhrál Martin Michek, který ovládl i předešlé dva ročníky. Michek se stejně jako Macík soustředí zejména na Rallye Dakar, loni přitom byl v konečném hodnocení až na 36. místě. V hlasování porazil i mistra světa v sajdkárkrosu Ondřeje Čermáka.

"Jsem rád, že tentokrát mohu cenu osobně převzít. Minule jsem byl na závodech," řekl Salač, který o víkendu obsadil druhé místo v závodu MS v Le Mans ve třídě Moto2.

Hlavní hvězdou dnešního slavnostního vyhlášení v Letenském zámečku v Praze byl norský rallyeový jezdec John Haugland. Šestasedmdesátiletý bývalý člen továrního týmu Škoda převzal cenu pro světovou osobnost motoristického sportu, kterou v minulosti získali například Michael Schumacher, Mika Häkkinen, Giacomo Agostini nebo loni Emerson Fittipaldi.

"Mám spoustu vzpomínek na Československo, na Mladou Boleslav a Škodu, ale i na Brno a Masarykův okruh," uvedl Haugland. "Poprvé jsem tu pil alkohol. Chtěl jsem mléko, ale řekli mi, ze to neexistuje. Dostal jsem jejich penicilín, což byla slivovice," vyprávěl.

Cenu Elišky Junkové pro nejlepší závodnici dostal pošesté v kariéře Gabriela Jílková. Cenu pořadatele ankety za přínos motorsportu získal za podporu motokárového sportu Petr Ptáček.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články