Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Běžkotoulky

Zlatá přilba v Pardubicích poprvé připadla Finovi Lahtimu

Překvapivým vítězem pardubického 75. ročníku Zlaté přilby je historicky poprvé finský plochodráhař Timo Lahti. Obhájce titulu Jason Doyle v závěrečné jízdě vypadl kvůli defektu zadního kola. Nejlepší z pětice Čechů skončili Václav Milík a Jan Kvěch ve čtvrtfinále.

Jednatřicetiletý jezdec je zároveň i prvním Finem, který prestižní akci s bohatou historií vyhrál. Druhý byl na svítkovském oválu Polák Jakub Jamróg, třetí Francouz Dimitri Bergé.

Finálová jízda měla dramatický průběh. Po prvním startu upadl v první zatáčce trojnásobný vítěz nejstaršího plochodrážního závodu světa z let 2018 až 2020 Jason Doyle. Favorizovaný Australan nastoupil i do opakované jízdy a po dobrém startu byl hned za Jamrógem, před něhož se sice ještě v úvodním ze šesti kol dostal, ale záhy ho vyřadil ze hry defekt. Lahti pak využil na konci čtvrtého kola malého Jamrógova zaváhání a už před sebe nikoho nepustil.

Čeští plochodrážníci Václav Milík a Jan Kvěch těsně nepostoupili do semifinále, oba skončili shodně čtvrtí v šestičlenných čtvrtfinálových skupinách, z nichž dál postupovali tři jezdci.

Zlatou stuhu vyhrál český junior Daniel Klíma
zdroj: zlataprilba.cz

Tradiční předkrm v podobě Zlaté stuhy juniorů měl v sobotu po šesti letech českého vítěze. Na svítkovském oválu finálovou jízdu rozhodl pro sebe Daniel Klíma, který vylepšil loňské třetí místo a navázal na triumf Eduarda Krčmáře z roku 2017.

Druhý skončil Nor Mathias Pollestad před Polákem Damianem Ratajczakem. Další český finalista Petr Chlupáč dojel čtvrtý před německým obhájcem prvenství Norickem Blödornem.

Výsledky 75. ročníku plochodrážní Zlaté přilby

Finále A: 1. Lahti (Fin.), 2. Jamróg (Pol.), 3. Berge (Fr.), 4. Lyager (Dán.), 5. Covatti (It.), Doyle (Austr.) nedokončil.

Finále B: 1. Ellis (Brit.), 2. Wölbert (Něm.), 3. Žagar (Slovin.), 4. Lidsey (Austr.), 5. Smektala (Pol.), 6. Lebeděvs (Lot.).

Další pořadí: Milík a Kvěch vyřazeni ve čtvrtfinále, Chlupáč, Klíma, Jeníček a Krčmář (všichni ČR) vyřazeni ve vylučovacích skupinách.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články