Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS v alpském lyžování Courchevel-Méribel (trénink sjezdu)

Zemřel český motokrosař století Jaroslav Falta

Krátce po 71. narozeninách zemřel český motokrosař století Jaroslav Falta. V 70. a 80. letech minulého století patřil k nejlepším jezdcům světa. Podle serveru iDNES.cz zemřel náhle v neděli večer na srdeční selhání.

Je nám líto, video expirovalo.
Zemřel český motokrosař století Jaroslav Falta

"Včera po desáté hodině večerní Jarda zemřel. Bylo to náhlé, údajně to zasáhlo srdce,“ řekl iDNES.cz rodinný přítel a Faltův manažer Jiří Hejtík.

Rumburský rodák Falta debutoval na mezinárodní motokrosové scéně v 17 letech. V letech 1971 až 1982 se v mistrovství světa v kubatuře do 250 ccm osmkrát umístil v první desítce.

V roce 1974 vybojoval titul mistra světa, o který ale politickými triky v zákulisí přišel. Šampionem se stal sovětský reprezentant Gennadij Mojsejev.

Faltu se v posledním závodu vyrovnané sezony snažili sovětští jezdci různými způsoby zbrzdit, přesto i díky vítězství v závěrečné rozjížďce dokázal získat potřebné body k titulu.

Po závodu na něj sovětská výprava podala protest za předčasný start a jury jej těsným poměrem přijala. Falta byl penalizován a spadl z prvního na osmé místo.

Na pozdějším kongresu FIM čs. funkcionáři projednávání sporného bodu stáhli z programu. Skandálu se věnuje také kniha o Faltově kariéře Ukradený titul.

V roce 2001 byl Falta vyhlášen českým motokrosařem století, o rok dříve skončil v anketě o nejlepšího domácího motocyklového závodníka století druhý za Františkem Šťastným.

Předloni mu prezident Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy I. stupně. Po skončení závodění se Falta zabýval renovaci starých motocyklů.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články