Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Bohemians Praha 1905 - FK Mladá Boleslav

Z domácích jezdců bodoval v Brně jen 8. místem Kornfeil

Brno - Motocyklista Jakub Kornfeil obsadil ve Velké ceně České republiky v Brně osmé místo ve třídě Moto3 a jako jediný z domácích jezdců dosáhl na bodované umístění. V královské kategorii MotoGP dojel Karel Abraham devatenáctý, Lukáš Pešek v úvodní části upadl přes přední kolo a závod nedokončil. Zvítězil lídr seriálu Španěl Marc Márquez a stal se nejmladším jezdcem v historii MotoGP, který vyhrál čtyři závody za sebou.

Jakub Kornfeil
zdroj: ČTK autor: Václav Šálek

Po dramatickém souboji v závěrečném kole zvítězil v závodu Moto3 vedoucí závodník průběžné klasifikace Španěl Luis Salom, který přitom startoval se zlomenou nohou. Loňský vítěz brněnského závodu Němec Jonas Folger skončil třetí. O gradaci závodu se postarala pětice vedoucích jezdců, kteří se neustále v tvrdých soubojích střídali ve vedení. V závěru se pohyboval na prvním místě mladší bratr vítěze MotoGP Alex Márquez, který se však v poslední zatáčce propadl na páté místo.

Kornfeilovi nevyšel podle představ start a propadl se až na 15. místo. Poměrně rychle se ale dostal do nejlepší desítky a v závěru si umístění ještě vylepšil. Nejúspěšnější český účastník GP byl nakonec se svým výsledkem spokojený, litoval ale, že se mu nepodařilo posunout se na startu dopředu. "Start byl průměrný, do první zatáčky jsem se dostal asi jako desátý a ještě tam byla tlačenice. Snažil jsem se ale zachovat chladnou hlavu, nebláznit v prvním kole a pak jít postupně dopředu. Počkal jsme si, protože jsem věděl, kde mám navrch," řekl Kornfeil.

Vadilo mu ale, že s ním soupeři ve druhé skupině bojovali a nesnažili se dojet čelo závodu. "Chtěl jsem jít dopředu, ale Oliveira mi to tam strčil a měl pořád chuť bojovat. U Mahindry to asi tak funguje, protože Vazquéz je to samé. Nejsou tak chytří, aby pochopili, že jsem rychlejší a jsme schopni dotáhnout se na skupinku před námi. Chtějí závodit a tím, jak se pořád předjíždíme, tak ztrácíme," kroutil hlavou dvacetiletý jezdec, který potvrdil, že se mu v Brně daří. Byl zde již pátý, šestý i sedmý.

Nováček Márquez si dál podmaňuje svět MotoGP

Španělský souboj o stupně vítězů v MotoGP skončil stejně jako minulý týden v Indianapolisu úspěchem stáje Honda. Vyhrál teprve dvacetiletý vedoucí závodník seriálu Márquez před Danim Pedrosou, třetí byl na yamaze obhájce titulu Jorge Lorenzo. Márquez si upevnil první místo v průběžném pořadí.

Nejrychlejší start měl Lorenzo, který získal před Márquezem téměř sekundový náskok. Mladíček Márquez, který vyhrál před rokem v Brně závod Moto2, se postupně společně s Pedrosou na svého soupeře dotáhl. Sedm kol před koncem sice jeho první útok o předjetí vyšel jen na chvíli, ovšem hned další pokus se mu vydařil. Za trojicí Španělů vybojoval v závěru čtvrté místo Ital Valentino Rossi.

Marc Márquez: "Přiznám se, že jsem v Brně s prvenstvím příliš nepočítal. Čekal jsem však, že bych se mohl dostat na stupně vítězů. Proto mě dnešní úspěch po tvrdých soubojích velmi potěšil. Také proto, že jsem porazil Pedrosu, který v Brně před rokem zvítězil. A také Lorenza, jenž měl výborný začátek závodu."

Smůlu měl nejrychlejší jezdec kvalifikace Brit Cal Crutschlow, který ve třetině závodu upadl. Sice se vrátil na závodní dráhu, ale až na samotný chvost jezdeckého pole. Nakonec se mu podařilo předjet Abrahama, který do závodu nastoupil po utišujících injekcích s bolestivým poraněním ramene.

Jorge Lorenzo, Marc Márquez a Dani Pedrosa (zprava)
zdroj: ČTK autor: Václav Šálek

Abraham kvůli ramenu asi vynechá britskou GP

Brněnský pilot byl nakonec spokojen s tím, že se mu podařilo závod alespoň dokončit. "Asi v polovině jsme vážně uvažoval, že zajedu do boxů. Pak jsem se ale podíval a viděl, že do konce zbývá jen osm kol, tak jsem si řekl, že se kousnu a závod dojedu," řekl Abraham, který s největší pravděpodobností vynechá příští týden další GP ve Velké Británii. Poraněné rameno totiž potřebuje čas na doléčení.

I přes brzký pád nebyl příliš nespokojený Pešek. "Mohlo to být delší, kdybych zpomalil o vteřinu a jel pomalu. To jsem ale nechtěl, chtěl jsem závodit," uvedl Pešek, který stále čeká na svůj premiérový bod v královské kategorii MotoGP. "Kdo to viděl, tak ocení, že jsem závodil. Musím říct, že jsem si to užil více než některé jiné závody, kdy jsem dojel poslední," dodal Pešek.

Lukáš Pešek (vlevo) a Karel Abraham
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Fin Mika Kallio ovládl v Brně závod kategorie Moto2. Druhé místo obsadil v dramatickém závodu plném předjížděcích manévrů Japonec Takaaki Nakagami, třetí skončil Thomas Lüthi ze Švýcarska. Lídr průběžného pořadí seriálu Scott Redding z Británie byl osmý.

Do závodu vyrazil z prvního místa jako vítěz kvalifikace Nakagami, ve čtvrtém kolem jej ale poprvé předjel Kallio a začal velký boj o vedení. Do čela se poté dostal Španěl Jordi Torres, ale na špici nevydržel dlouho. Opět jej totiž předstihl Kallio, který nakonec první příčku udržel. Bojovalo se ale i o místa za ním, Nakagami se na stříbrnou pozici dostal až v posledním okruhu.

Fanoušci na Velké ceně ČR
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Návštěvnický rekord nepadl, organizátoři jsou přesto spokojeni

Brněnskou Velkou cenu navštívilo v průběhu víkendu 222 710 diváků, což je o deset tisíc více než loni. Historické maximum z roku 2007, kdy bylo kolem trati 245 039 lidí, ale podle očekávání překonáno nebylo. Nejvyšší návštěva byla na hlavní závody, kdy na Masarykův okruh zavítalo 142 030 fanoušků motocyklového sportu. V pátek na okruh podle organizátorů přišlo 20 150 diváků, v sobotu poté 60 530.

"S počtem diváků jsme spokojeni. Už pátek byl silný, takže se naše přání zhmotnilo a lidí přišlo hodně," pochvalovala si Ivana Ulmanová, předsedkyně představenstva Automotodromu Brno. Potěšila ji i bezproblémová organizace. "Nikde nebyly žádné velké zácpy a i policie říkala, že diváci byli velice ukáznění," uvedla Ulmanová, kterou potěšila i sportovní kvalita Grand Prix a zejména sobotní triumf Karla Haniky v seriálu Red Bull Rookies Cupu.

Masarykův okruh má momentálně jistotu, že bude součástí MS do roku 2015, kdy má Automotodrom Brno podepsanou smlouvu s promotérem šampionátu. Ten ale požaduje, aby na brněnském okruhu došlo ke změně pozice kamer a zabezpečovacího systému. "To je investice asi dvacet milionů, což je pro nás hodně. Budeme se snažit ji odkládat, abychom si vytvořili finanční rezervu," dodala Ulmanová. Požadavek podle ní není spojený přímo s dalším rokem, v budoucnu ale k těmto změnám bude muset dojít.

Výsledky GP České republiky:

MotoGP: 1. M. Márquez 42:50,729, 2. Pedrosa (oba Šp./Honda) -0,313, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -2,277, 4. Rossi (It./Yamaha) -10,101, 5. Bautista (Šp./Honda) -10,178, 6. Bradl (Něm./Honda) -19,807, ...19. ABRAHAM (ART) -1:49,173, PEŠEK (Ioda-Suter) nedokončil. Průběžné pořadí (po 11 z 18 závodů): 1. M. Márquez 213, 2. Pedrosa 187, 3. Lorenzo 169, 4. Rossi 143, 5. Crutchlow (Brit./Yamaha) 127, 6. Bradl 103, ...22. ABRAHAM 5.

Moto2: 1. Kallio (Fin./Kalex) 41:11,785, 2. Nakagami (Jap./Kalex) -0,590, 3. Lüthi (Švýc./Suter) -0,799, 4. P. Espargaró (Šp./Kalex) -0,965, 5. Zarco (Fr./Suter) -1,100, 6. Terol (Šp./Suter) -1,539. Průběžné pořadí (po 10 ze 17 závodů): 1. Redding (Brit./Kalex) 167, 2. P. Espargaró 146, 3. Rabat (Šp./Kalex) 122, 4. Kallio 115, 5. Aegerter (Švýc./Suter) 97, 6. Zarco 86.

Moto3: 1. Salom 40:58,770, 2. M. Viňales (oba Šp./KTM) -0,507, 3. Folger (Něm./Kalex KTM) -1,015, 4. Rins -1,081, 5.. Á. Márquez (oba Šp./KTM) -1,240, 6. Masbou (Fr./FTR Honda) -4,787, ...8. KORNFEIL (Kalex KTM) -21,380. Průběžné pořadí (po 10 ze 17 závodů): 1. Salom 208, 2. M. Viňales 194, 3. Rins 180, 4. Folger 110, 5. Á. Márquez 101, 6. Oliveira (Portug./Mahindra) 84, ...12. KORNFEIL 46.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy