Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Vrchol plochodrážního programu znovu v Pardubicích. Na východě Čech se pojede o 74. Zlatou přilbu

Tři závodníci z patnáctky stabilních účastníků Grand Prix mistrovství světa ozdobí 74. ročník pardubické Zlaté přilby. Vedle nich se na oválu představí další velká jména a česká špička, chybět naopak bude velmi pravděpodobně loňský vítěz Patryk Dudek z Polska. Přímý přenos sledujte od 12:00 na ČT sport a ČT sport Plus.

Ze stabilních účastníků letošní série Grand Prix budou v Pardubicích k vidění Australané Jason Doyle, Max Fricke a Brit Daniel Bewley. Zanedlouho sedmatřicetiletý Doyle má přitom za poslední čtyři ročníky Zlaté přilby fantastickou bilanci - triumfoval v letech 2018 až 2020, loni skončil druhý.

Na startu budou ale i další velikáni světa levotočivých zatáček jako například Dán Niels Kristian Iversen, Slovinec Matej Žagar či Švéd Antonio Lindbäck.

"Mým tajným favoritem je Daniel Bewley, třiadvacetiletý Angličan, který v sezoně vyhrál dvě Grand Prix. Myslím, že mu naše dráha pasuje, když bude mít dobrý den, i starší harcovníky může překvapit a udělat dobrý výsledek," uvedl ředitel závodu Evžen Erban.

Je nám líto, video expirovalo.
Svět motorů speciál: Václav Milík a Jan Kvěch

Nabitý závodní program patrně neumožní v neděli obhajovat prvenství Dudkovi. "V pátek by měl jet závod mistrovství Evropy, v sobotu pak v Čenstochové, v pondělí ho ale čeká ve Švédsku finále ligy, takže má tenhle logistický problém, na 90 až 95 procent proto v neděli v Pardubicích nebude," řekl tiskový mluvčí závodu Petr Moravec.

"To je také důvod, proč zůstávala jedna pozice ve startovní listině ještě volná, ale začali jsme jednat s Januszem Kolodziejem, jenž vévodí pořadí závodů mistrovství Evropy. Vypadá to, že právě on nakonec Dudka zastoupí. Jisté je, že na té pozici bude rozhodně velmi kvalitní závodník," ujistil Moravec.

Z Čechů budou na startu Václav Milík, Jan Kvěch, Eduard Krčmář, Petr Chlupáč, Daniel Klíma a v roli náhradníka bude připravený veterán Jaroslav Petrák. Posledním českým vítězem je právě Milík, jemuž se povedlo v roce 2017 ukončit čekání na domácího šampiona po 25 letech. "Pardubickou dráhu mám fakt rád, věřím, že tam udělám hezkou tečku za sezonou," přál si Milík.

I letošní šampion se může jako obvykle těšit vedle nového motocyklu na unikátní trofej za vítězství v podobě pozlacené přilby z ryzího stříbra o váze téměř dvou kilogramů.

"Letos je tvarově stejná jako z roku 1929, kdy se jel závod poprvé. Nápis Zlatá přilba České republiky má připnutý zvenčí, je na liště. České granáty jsou na ní po straně. Mně se líbí, když je přilba taková zrcadlová, když není ničím narušená," přiblížil klenotník Pavel Lejhanec, jenž se spolupracovníky vyrábí každý rok novou přilbu.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články