Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2020

Vettel získal ve Španělsku čtvrté vítězství

Barcelona - Němec Sebastian Vettel dál kraluje letošní sezoně formule 1. Po dramatickém závěru Velké ceny Španělska si pilot stáje Red Bull připsal v pátém závodě seriálu již čtvrté vítězství. Těsně za sebou nechal hned dva vozy týmu McLaren, druhý dojel Lewis Hamilton, třetí místo obsadil jeho týmový kolega Jenson Button. Britům start závodu naprosto nevyšel, když Hamilton spadl z druhého místa na čtvrté a Button dokonce z pátého na desáté.

O vedení se v první zatáčce prali oba jezdci Red Bullu, ale smál se nakonec domácí Fernando Alonso. Pilot ferrari se kolem dvojbloku letos famózních monopostů protáhl po pravé straně na první místo. Vettel se udržel druhý, jeho týmový kolega Mark Webber z Austrálie, vítěz kvalifikace a obhájce loňského vítězství, se propadl na třetí pozici a ani v dalším průběhu nezářil. Nakonec obsadil čtvrté místo.

Pořadí v čele se na trati záhy promíchalo. Hned v desátém kole zajel do boxů jako první trochu nečekaně vedoucí muž seriálu Vettel, po něm byli v depu také Webber a Alonso. Skvěle zastávku zvládl Hamilton a dostal se před Webbera.

Sebastian Vettel:

0"Všichni čekali nudný závod a show vozů Red Bull. Ale tak to rozhodně nebylo. Naštěstí jsme až do cíle udrželi chladnou hlavu a dosáhli nejlepšího možného výsledku"

Už ve dvacátém kole byl v boxech Vettel podruhé a jak se ukázalo, taktika slavila úspěch v podobě prvního vedení v závodu. Také Hamilton po další své zastávce pro pneumatiky uspěl a dostal se před pomalu jedoucího Alonsa i Webbera.

V boji o vítězství nic nezměnila ani čtvrtá pauza v boxech Vettela i Hamiltona osmnáct kol před cílem. Brit byl ale stále rychlejší a Němce dojížděl. V té chvíli byl už ze hry Alonso, jehož ferrari na čelo závodu ztrácelo více než minutu. Nakonec byl pátý o kolo zpět.

Posledních deset kol přineslo dramatický boj o vítězství. Vettel musel odrážet dotírajícího Hamiltona, třebaže chvíli mohl využívat obnoveného systému KERS, ale naopak nemohl měnit nastavení zadního přítlačného křídla. Hamilton zrychloval, několikrát svého největšího soupeře atakoval, ale až do cíle ho nedokázal předjet, ani vážně ohrozit.

Výsledky Velké ceny Španělska vozů formule 1

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:39:03,301

2. Hamilton (Brit./McLaren) - 0,630

3. Button (Brit./McLaren) -35,697

4. Webber (Austr./Red Bull) -47,966

5. Alonso (Šp./Ferrari)

Průběžné pořadí MS:

1. Vettel - 118 bodů

2. Hamilton - 77

3. Webber - 67

4. Button - 61

5. Alonso - 51

Pohár konstruktérů:

1. Red Bull - 185 bodů

2. McLaren - 138

3. Ferrari - 75

4. Lotus-Renault - 46

5. Mercedes GP - 40

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy