Následuje
VK Ostrava - Kladno volejbal cz

Vettel pokořil Velkou cenu Koreje

Jongam (Korea) – Již jistý mistr světa formule 1 Sebastian Vettel z Německa vyhrál dnešní Velkou cenu Koreje v Jongamu. Týden po zisku titulu pomohl desátým vítězstvím v sezoně svému týmu Red Bull k triumfu v Poháru konstruktérů.

Sebastian Vettel v závodu F1 v Koreji
zdroj: ISIFA

Čtyřiadvacetiletý Vettel obhájil mistrovský titul minulý víkend v japonské Suzuce, kde mu k tomu stačilo třetí místo. Dnes dosáhl na první výhru v roli dvojnásobného šampiona, přičemž druhého Brita Lewise Hamiltona z McLarenu za sebou nechal o 12 sekund. "Je to velký den pro náš tým. Na trati a v továrně máme spoustu lidí, kteří dennodenně pracují na tom, abychom měli dvě skvělá auta," uvedl Vettel, jenž si připsal dvacáté vítězství v kariéře.

Po nedělních oslavách zisku titulu a noci strávené v karaoke baru dorazil Vettel do Koreje trochu unavený a rozjížděl se pomaleji. "Příprava nebyla ideální, po té nedělní noci jsme byli všichni trochu 'lízlí'. Ale závod byl super. Jelo se mi parádně," dodal Vettel, jenž dokonce v posledním okruhu zajel proti vůli svého týmového vedení nejrychlejší kolo závodu. "Asi to nebylo moc chytré, spíš něco pro ego. Ale jsem za to šťastný," řekl se širokým úsměvem Vettel, jemuž se za riskování dostalo ze strany týmu odpovídajícího ocenění. "Říkali mi do vysílačky: 'Idiote, tys to dokázal'," popsal konverzaci král letošní sezony.

Triumf Red Bullu podpořil třetím místem Australan Mark Webber. Čtvrtý skončil Brit Jenson Button na McLarenu následovaný Španělem Fernandem Alonsem z Ferrari. Rakouská stáj oslavila titul paradoxně v Grand Prix, v níž přišla o svou letošní kvalifikační dominanci. Pole position si vybojoval jako první člen jiného týmu než Red Bullu Hamilton, ale k výhře mu to nepomohlo.

Sebastian Vettel v závodu F1 v Koreji
zdroj: ČTK/AP autor: Eugene Hoshiko

Vettel, startující z druhého místa, ho předjel už v prvním kole a navzdory jedné fázi za zpomalovacím vozem si dojel neohroženě pro jubilejní vítězství. Pokud se mladému Němci podaří vyhrát zbývající tři letošní Velké ceny, vyrovná rekord slavného krajana Michaela Schumachera z roku 2004. 

Vzhledem k Vettelovu náskoku poutal pozornost spíše souboj o druhé místo, které těsně uhájil Hamilton před Webberem. "Byla to hodně dlouhá bitva, a abych byl upřímný, nebyl jsem si jistý, jestli ho udržím za sebou," přiznal Brit. "Opravdu dobře jsme si zazávodili," přidal Australan. 

V bitvě o titul vicemistra je v nejlepší pozici Button, jenž má o deset bodů víc než třetí Alonso. K němu se už ovšem na rozdíl tří bodů přiblížil Webber. Teoretickou šanci na druhou pozici v MS má ještě pátý Hamilton. Šampionát pokračuje za dva týdny premiérovou Velkou cenou Indie.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy