Je nám líto, video expirovalo.

Vettel novou smlouvu nepodepíše a končí ve Ferrari

Velká změna ve formuli 1. Čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel se nedohodl na nové smlouvě s Ferrari a po sezoně v italské stáji po šesti letech skončí. Italský tým o tom informoval na svých internetových stránkách.

Sebastian Vettel
zdroj: Reuters autor: Albert Gea

Podle médií nabízelo Ferrari Vettelovi novou smlouvu pouze na jednu či dvě sezony a s nižším platem. "Otázka financí v rozhodnutí nehrála roli. Takhle nepřemýšlím a nikdy nebudu," uvedl dvaatřicetiletý Vettel. "Abyste mohli dosáhnout nejlepších výsledků, musím s týmem pracovat v dokonalé harmonii. A my jsme došli k závěru, že tak už to není," dodal.

"Vzhledem k Sebastianovým kvalitám jako člověka i jezdce to nebylo snadné rozhodnutí," řekl šéf Ferrari Mattia Binotto. "Jediným důvodem, proč jsme se tak rozhodli, je to, že jsme se shodli na tom, že přišel čas se rozloučit, abychom všichni mohli pokračovat v cestě za našimi cíli," přidal.

Je nám líto, video expirovalo.
Čtyřnásobný šampion F1 Vettel po sezoně odejde z Ferrari


Vettel přišel do Ferarri v roce 2015 z Red Bullu, kde se stal čtyřikrát mistrem světa. Snil o tom, že napodobí slavného krajana Michaela Schumachera, jenž s týmem vybojoval pět ze svých sedmi titulů. To se mu zatím nepovedlo.

Jeho nejlepšími výsledky byla druhá místa z let 2017 a 2018. Místo po Vettelovi by ve Ferrari podle médií mohli zaplnit Australan Daniel Ricciardo z Renaultu nebo Španěl Carlos Sainz z McLarenu, jejichž kontrakty letos také vyprší. Druhým jezdcem italské stáje je dvaadvacetiletý Charles Leclerc, který má smlouvu až do roku 2024. 

Sebastian Vettel ve Velké ceně Japonska
zdroj: ČTK/PA

Podle posledních plánů vedení šampionátu by nový ročník měl začít dvěma závody 5. a 12. července v rakouském Spielbergu.

"Vzhledem k tomu, co se ve světě v posledních měsících děje, tak si hodně z nás uvědomilo, co jsou opravdu důležité věci v životě. Takže i já si musím promyslet, co je pro mě opravdu důležité, než rozhodnu o budoucnosti," uvedl Vettel, jehož další kroky jsou nejasné.

Místa v Mercedesu a Red Bullu, dvou nejlepších týmech vedle Ferrari, jsou zaplněná, takže Vettelův přesun do některého z nich je podle médií nepravděpodobný. Čtyřnásobný mistr by tak musel přijmout angažmá v některé z menších stájí, ale vyloučen není ani konec kariéry.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy