Diamantová liga 2024

Vettel králem britské Velké ceny

Silverstone (Británie) - Němec Sebastian Vettel vyhrál Grand Prix Velké Británie formule 1. Jde o jeho třetí vítězství v kariéře. V Silverstonu dnes slavila stáj Red Bull double, protože druhý skončil jeho týmový kolega Mark Webber z Austrálie. Stejné pořadí už bylo letos v Číně. Třetí skončil Brazilec Rubens Barrichello z Brawnu. Domácí lídr seriálu Jenson Button poprvé v sezoně na stupních vítězů chyběl, pořadí ale vede nadále suverénním náskokem 23 bodů. Mistrovství světa bude pokračovat 12. července Velkou cenou Německa v Nürburgringu.

Vettel v Británii vyhrál na plné čáře - v pátek vyhrál oba volné tréninky, v sobotu kvalifikaci a nejrychlejší vůz řídil i v závodě. Šedesát kol absolvoval průměrnou rychlostí přes 223 km/h a zvládl Grand Prix v rekordním čase pod hodinu a 23 minut, čímž vylepšil dosud nejlepší výkon Juana Pabla Montoyi z roku 2005. Oproti soupeři z první řady roštu Barrichellovi zajížděl pravidelně o více než sekundu lepší časy. V pořadí je třetí, na Barrichella ztrácí dva body.

Hamilton předvedl hodiny. A tím to zhaslo

Start zamíchal pořadím až od čtvrté pozice, ze které se propadl Jarno Trulli s toyotou. Původně šestý Button potvrdil nepovedený víkend poklesem na konec první desítky, naopak Kimi Räikkönen poskočil z devátého místa na páté. Finský exmistr světa se ale postupně propadal a větší roli v závodě sehrál jeho kolega Felipe Massa, který nakonec z 11. startovní pozice skončil těsně pod stupni vítězů.

Vedle Buttona neudělal domácím divákům radost ani obhájce prvenství a mistr světa Lewis Hamilton. Po nejhorším kvalifikačním výsledku v kariéře (19.) skončil jezdec McLarenu šestnáctý. Předvedl sice několik zajímavých soubojů, ale také "výlet" mimo trať po hodinách.

Výsledky GP Velké Británie:

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:22:49,328 (prům. rychlost: 223,385 km/h), 2. Webber (Austr./Red Bull) -15,188, 3. Barrichello (Braz./Brawn) -41,175, 4. Massa (Braz./Ferrari) -45,043, 5. Rosberg (Něm./Williams) -45,915, 6. Button (Brit./Brawn) -46,285, 7. Trulli (It./Toyota) -1:08,307, 8. Räikkönen (Fin./Ferrari) -1:09,622, 9. Glock (Něm./Toyota) -1:09,823, 10. Fisichella (It./Force India) -1:11,522.