Velkou cenu ČR v Lokti v královské třídě ovládl Febvre

Loket (Sokolovsko) - Vítězství na Velké ceně České republiky v motokrosu si v královské třídě MXGP zajistil francouzský jezdec Romain Febvre. Ve slabší MX2, kde se představili i domácí jezdci, kraloval Švýcar Valentin Guillod. Martin Krč a Jonáš Nedvěd v Lokti na body nedosáhli, nejlepší výsledek zaznamenal Krč 23. místem ve druhé jízdě.

Velká cena ČR v motokrosu
zdroj: ČTK autor: Slavomír Kubeš

Febvre vyhrál v Loketských serpentinách obě rozjížďky a upevnil si vedení v šampionátu. Pokaždé za ním projeli cílem Rus Jevgenij Bobryšev a Belgičan Clement Desalle. Startovní pole na západě Čech bylo ochuzeno o obhájce titulu Antonia Cairoliho z Itálie, který se po červnové zlomenině ruky a třech bolestivých závodech rozhodl dát přednost doléčení. V celkovém pořadí se před něj na druhé místo dostal Francouz Gautier Paulin, který na Febvrea ztrácí pět závodů před koncem 88 bodů.

V MX2 je situace vyrovnanější. Lídr MS Jeffrey Herlings totiž po předchozí lotyšské GP nenastoupil do závodu ani v Lokti a vede před Guillodem a Slovincem Timem Gajserem už jen o 24 bodů. Dvojnásobný mistr světa Herlings přitom do Čech přijel, jenže v sobotním kvalifikačním závodě měl těžký pád a skončil v nemocnici s podezřením na vykloubenou kyčel.

Guillod vyhrál druhou jízdu, v té první nestačil na Brita Maxe Anstieho. Gajser se v Lokti mohl teoreticky dostat dokonce před Herlingse, ale chyběly mu k tomu body z první jízdy, kterou nedokončil. V té druhé byl druhý.

Jako staronová mistryně světa odjela z Lokte Italka Kiara Fontanesiová, jež v závěrečném závodě šestidílného šampionátu předstihla francouzskou soupeřku Livii Lancelotovou. Česká reprezentantka Barbora Laňková získala ve Velké ceně jeden bod za dvacáté místo v první jízdě. V obou rozjížďkách vybojovala prvenství Nizozemka Nancy Van De Venová.

V doprovodných závodech mistrovství Evropy se povedl medailový výsledek Petru Bartošovi, který dojel třetí ve druhé jízdě třídy EMX300. Tu první nedokončil, Dušand Drdaj obsadil šesté a osmé místo.

Velká cena České republiky, závod MS v motokrosu ve třídách MXGP a MX2 v Lokti (Sokolovsko)

MXGP

1. jízda: 1. Febvre (Fr./Yamaha) 35:06,583, 2. Bobryšev (Rus./Honda) -9,363, 3. Desalle (Belg./Suzuki) -12,260, 4. Van Horebeek (Belg./Yamaha) -13,651, 5. Strijbos (Belg./Suzuki) -14,952, 6. Simpson (Brit./KTM) -32,926.
2. jízda: 1. Febvre 35:24,379, 2. Bobryšev -5,230, 3. Desalle -7,968, 4. Strijbos -10,308, 5. Van Horebeek -15,326, 6. Simpson -21,997.
GP celkově: 1. Febvre 50 b., 2. Bobryšev 44, 3. Desalle 40.
Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. Febvre 507, 2. Paulin (Fr./Honda) 419, 3. Cairoli (It./KTM) 416, 4. Bobryšev 389, 5. Nagl (Něm./Husqvarna) 360, 6. Desalle 331.

MX2

1. jízda: 1. Anstie (Brit./Kawasaki) 35:30,895, 2. Guillod (Švýc./Yamaha) -2,493, 3. Tixier (Fr./Kawasaki) -4,887, 4. Jonass (Lot./KTM) -14,885, 5. Paturel (Fr./Yamaha) -19,002, 6. Petrov (Bulh./Kawasaki) -25,674, ...27. Krč, 30. Nedvěd (oba ČR/KTM) oba -1 kolo.
2. jízda: 1. Guillod 33:51,527, 2. Gajser (Slovin./Honda) -6,630, 3. Jonass -17,841, 4. Paturel (Fr./Yamaha) -19,020, 5. Tixier -21,207, 6. Petrov -22,043, ...23. Krč -1:46,300, 26. Nedvěd -1 kolo.
GP celkově: 1. Guillod 47, 2. Jonass 38, 3. Tixier 36.
Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. Herlings (Niz./KTM) 423, 2. Gajser 399, 3. Guillod 399, 4. Jonass 389, 5. Tixier 370, 6. Seewer (Švýc./Suzuki) 369.

MS žen (WMX)

1. jízda: 1. Van de Venová (Niz./Yamaha), ...20. Laňková (ČR/Suzuki), 26. Vítková (ČR/KTM), 33. Kellerová (ČR/Yamaha).
2. jízda: 1. Van den Venová, ...21. Laňková, 28. Vítková, 32. Kellerová.
Konečné pořadí MS (po 6 závodech): 1. Fontanesiová (It./Yamaha) 240, 2. Lancelotová (Fr./Kawasaki) 242, 3. Van de Venová 229, ...47. Laňková 1.

ME EMX 150

1. jízda: 1. Bintcliffe (Brit./Honda); 2. jízda: 1. Larsen (Švéd./Honda).
Průběžné pořadí (po 4 z 6 závodů): 1. Weckman (Fin./Honda) 165, 2. Larsen 162, 3. Bintcliffe 157.

EMX 300
1. jízda
: 1. Anderson (Brit./Yamaha), ...8. Drdaj (ČR/Yamaha), Bartoš (ČR/KTM) nedokončil
2. jízda: 1. Anderson, ...3. Bartoš, 6. Drdaj.
Průběžné pořadí (po 5 z 6 závodů): 1. Maddii (It./KTM) 201, 2. Martens (Belg./Husqvarna) 164, 3. Moffat (Brit./Husqvarna) 162, ...19. Drdaj 47, 28. Bartoš 20.