Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ČP ve sjezdu na divoké vodě České Budějovice

VC Kanady ovládla stáj McLaren

Montreal - Lewis Hamilton vyhrál Velkou cenu Kanady formule 1 a připomněl si na trati v Montrealu své první vítězství v kariéře z roku 2007. Britský pilot McLarenu si dva týdny po triumfu v Turecku připsal druhé vítězství za sebou, jeho stáj navíc zásluhou druhého Jensona Buttona získala v Montrealu druhý double po sobě. Třetí dnes skončil pilot Ferrari Fernando Alonso ze Španělska, takže stupně vítězů obsadili výhradně jezdci s titulem mistra světa. Na dalších místech se seřadily monoposty Red Bull Němce Sebastiana Vettela a Australana Marka Webbera.

Hamilton před třemi lety vyhrál stejně jako letos i kvalifikaci a dnešní triumf ho vynesl do čela mistrovství světa, kde má o tři body více než Button. Na třetí pozici klesl dosud vedoucí Webber, který ztrácí na Hamiltona šest bodů. Australan měl dnes smůlu už před závodem, kdy se kvůli neplánované výměně motoru musel přesunout na startovním roštu z druhého na sedmé místo. Hamilton udržel vedení po startu, ale za ním došlo ke kolizím, které připravily o přední přítlačná křídla několika vozů včetně Ferrari Felipeho Massy. Naopak Alonsův červený vůz se usadil na třetí pozici za Vettelem.

Brit se snažil ujíždět, ale měl zničené pneumatiky s měkkou směsí a po chvíli na něj Vettel s novým obutím hodně tlačil. Skvěle odstartoval Němec Michael Schumacher, který ze třináctého místa po dvanácti kolech jezdil třetí, ale pak byl v krátkém sledu dvakrát v boxech a propadl se. Webber se rovněž dral vpřed, výborně jezdil i Alonso, ale v patnáctém kole se po prvních zastávkách v boxech před něj dostal na první místo opět Hamilton.

Brit se ale v sedmadvacátém kole podruhé objevil v garáži. O chvíli později k mechanikům zajeli také Vettel i úřadující mistr světa Button, Alonso absolvoval nejrychlejší kolo, ale také on byl u mechaniků. Nezískal žádný náskok a vrátil se opět za Hamiltona. Toho využil Webber, který v čele získával velký náskok, ale nečekaně nezajel včas do boxů a na zničených pneumatikách promarnil náskok kolem třinácti sekund, což se nakonec ukázalo jako klíčová chyba.

Ve 49. kole se Hamilton k Webberovi přiblížil, v cílové rovince ho předjel a potřetí v průběhu závodu se dostal do čela. Hned v dalším kole se Webber vydal do boxů a nasadil na zbývajících dvacet kol obutí s měkkou směsí. Na pátém místě v tu chvíli na čelo ztrácel dvacet sekund. Za Hamiltonem byl Alonso, kterého po chvíli předjel Button. Všichni vsadili na to, že dojedou do cíle už bez přezutí, čehož Webber chtěl využít ke stíhací jízdě. Ta ale nepřišla, taktika na dvě zastávky v boxech s "tvrdými" pneumatikami slavila větší úspěch. I přes totálně zničená zadní kola dokázal dojet do cíle Hamilton na první pozici před Buttonem. Stáj Red Bull utrpěla dva týdny po vzájemné kolizi jezdců v Turecku další porážku.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy