Následuje
Sportovní zprávy

VC Brna: Pešek dvanáctý, Abraham nedojel, Rossi se příbližil titulu

Brno - V jedenáctém podniku mistrovství světa dnes v Brně obsadil v kategorii do 250 ccm český jezdec Lukáš Pešek popáté za sebou dvanácté místo, Karel Abraham upadl hned v prvním kole. Vyhrál Ital Marco Simoncelli. Jeho fenomenální krajan Valentino Rossi vyhrál závod královské kubatury MotoGP a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu. Osminásobný světový šampion má na druhého Španěla Jorgeho Lorenza, jenž dnes v Brně upadl, náskok 50 bodů. Španěl Nicolas Terol ovládl nejslabší třídu do 125 ccm. Nejlepší z trojice českých zástupců na startu byl sedmadvacátý Karel Pešek. Dvě místa za ním dojel Ladislav Chmelík, jenž stejně jako Lukáš Šembera, který skončil 30., zaostal za nejlepšími o více než jedno kolo.

Pro nejlepšího Čecha v kvalifikaci Abrahama skončil závod velmi rychle. Domácí jezdec měl hned v nájezdu do první zatáčky kolizi s Thomasem Lüthim ze Švýcarska, po které pro oba jezdce klání předčasně skončilo. Většina Abrahamových fanoušků včetně fanklubu jej tak na trati vůbec neviděla. "Jsem hrozně naštvaný, protože to byl blbý a zbytečný pád. Byl jsem super připravený a mohl to být super závod. Cluzel byl osmý a jezdil časy, které já jsem dosahoval ráno ve warm-upu se starýma gumama," zlobil se Abraham po závodě.

Abraham "dostal za uši" od šéfa týmu, svého otce

Kolizi totiž zavinil on. "Po startu vedle mě najel Faubel, ťukli jsme do sebe a mě se zvedla brzdová páčka nahoru. Nevšiml jsem si toho a jak jsem přijel do první zatáčky, tak jsem hmátl do prázdna. Na druhý pokus jsem ji nahmátl, ale už bylo pozdě," popsal devatenáctiletý závodník příčinu nehody, po které se na něj Lüthi hodně zlobil. "Omluvil jsem se mu, ale je naštvaný a asi mě nemá rád. To ale chápu," řekl Abraham. Hned po příchodu do depa, ještě v průběhu závodu, to pořádně "schytal" i od svého otce a šéfa týmu Karla Abrahama staršího. "Naštvaní jsou všichni. Byli jsme tu tři dny na nic. Spadnu hned v první zatáčce," uvedl brněnský jezdec, jemuž se doma nedaří tradičně. Od roku 2005 zde dojel jen jednou, v roce 2007 byl čtrnáctý.

Zdravotně indisponovaný Pešek se po startu usadil na třináctém místě, ve druhé větší skupině. Poté se po problémech Alexe Debona posunul na dvanáctou pozici, kterou uhájil až do cíle. Stejně jako v předešlých čtyřech dílech MS tak získal čtyři body.

V čele MS je i nadále Japonec Hiroši Aojama, který byl dnes čtvrtý. Jeho náskok na druhého Alvaro Bautistu se ale snížil na dvanáct bodů, neboť Španěl byl na Masarykově okruhu třetí. Bautista na sebe upozornil i neobvyklým pádem při závěrečné děkovačce fanouškům, kdy při čestném kole jel po zadním kole a skončil na zemi. Pešek je v průběžném pořadí i nadále třináctý, Abraham patnáctý.

Rossi a Pedrosa opanovali MotoGP

Vítěz kvalifikace Rossi se dostal do čela krátce po startu, společně s ním odjeli soupeřům i Španělé Lorenzo a Dani Pedrosa. Jednička Hondy Pedrosa však postupem času nestačil dvojici zástupců Yamahy, kteří Masarykův okruh jasně opanovali. Šest kol před cílem dokázal Lorenzo svého soka předjet, ale dramatický souboj o chvilku později skončil. Španěl bez cizího zavinění upadl a Rossimu se otevřela cesta k již sedmému brněnskému prvenství. Zároveň obhájil svůj triumf z minulého roku.

"Celý tým pracoval od pátku do neděle výborně a musím mu poděkovat. Věděl jsem, že mě čeká tvrdý souboj s Jorgem, který zde jezdil výborně. To se také potvrdilo. Když mě předjel šest kol před cílem, tak jsem byl připravený na něj opět útočit. Po jeho pádu jsem ale nemusel," řekl Rossi na tiskové konferenci. Svůj náskok v čele průběžného pořadí nepřeceňuje, ale těší ho. "Do konce šampionátu chybí ještě šest závodů, což je dost. Je ale pravda, že to mám dobře rozjeté," pochvaloval si třicetiletý Ital, jenž královskou kubaturu MS ovládl již šestkrát.

Za jeho zády si v klidu dojel pro druhé místo Pedrosa, o třetí pozici bojovali Španěl Toni Elías a Italové Andrea Doviziozo s Lorisem Capirossim. Vítězně ze souboje nakonec vyšel Elías, jenž poprvé v letošní sezoně vystoupil na stupně vítězů.

Kubaturu do 125ccm vyhrál Terol

Dvacetiletý Terol se ujal vedení již po startu a první místo neopustil až do cíle. Společně s ním se ostatním vzdálili lídr průběžného pořadí MS Španěl Julian Simon a vítěz kvalifikace Andrea Iannone z Itálie. Čtyři kola před koncem začal Iannone ztrácet a o vítězství se tak utkala dvojice Španělů.

Vítězně ze souboje nakonec vyšel Terol, jenž nedal Simonovi šanci na předjetí. Ten však mohl být spokojen i s druhým místem, neboť si díky němu upevnil postavení v čele šampionátu a přiblížil se mistrovskému titulu. Aktuálně má před druhým Terolem, jenž si dnes připsal druhé vítězství v MS, náskok 54,5 bodu.

Českým jezdcům se na Masarykově okruhu příliš nedařilo. Pravidelný účastník seriálu Lukáš Šembera byl po prvním kole šestadvacátý, ve druhém poté upadl a přišel tak o šanci na dobrý výsledek, případně na první bodový zisk v MS v kariéře. Šestnáctiletý brněnský jezdec se poté ještě vrátil na trať, ale bez šance na dobrý výsledek a nakonec obsadil 30. místo. "Nevyšlo mi první kolo, navíc mi na cílové rovince vynechala motorka. Snažil jsem se to pak dohnat a podjelo mi přední kolo," řekl Šembera novinářům po závodě. Díky tomu, že jeho motocykl byl poškozen jen lehce, rozhodl se pokračovat. "Nasedl jsem a a dojel. Byl to ale celkem nudný závod. Kroužíte a jen kroužíte na trati," smutně pravil Šembera, jenž tak stále čeká na svůj první bod v MS.

Velká cena České republiky v Brně, 11. závod MS silničních motocyklů:

Do 125 ccm: 1. Terol (Šp./Aprilia) 40:57,378, 2. Simon (Šp./Aprilia) -0,168, 3. Iannone (It./Aprilia) -8,719, 4. Smith (Brit./Aprilia) -12,443, 5. Espargaro (Šp./Derbi) -16,006, 6. Cortese (Něm./Derbi) -16,066, ...27. K. Pešek (ČR/Derbi) -1:40,019, 29. Chmelík (ČR/Honda) -1 kolo, 30. Šembera (ČR/Aprilia) -1 kolo

Průběžné pořadí MS (po 10 ze 16 závodů): 1. Simon 174, 2. Terol 119,5, 3. Smith 111,5, 4. Gadea (Šp./Aprilia) 111, 5. Iannone 109,5, 6. Espargaro 79,5

Do 250 ccm: 1. Simoncelli (It./Gilera) 41:06,490, 2. Pasini (It./Aprilia) -0,684, 3. Bautista (Šp./Aprilia) -4,381, 4. Aojama (Jap./Honda) -8,746, 5. Locatelli (It./Gilera) -9,721, 6. De Rosa (It./Honda) -10,870, ...12. L. Pešek (ČR/Aprilia) -30,632

Průběžné pořadí MS (po 10 ze 16 závodů): 1. Aojama 172, 2. Bautista 160, 3. Simoncelli 140, 4. Barbera (Šp./Aprilia) 123, 5. Pasini 100, 6. De Rosa 77, ...13. L. Pešek 44, 15. Abraham (ČR/Aprilia) 33

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 43:08,991, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -11,766, 3. Elías (Šp./Honda) -20,756, 4. Dovizioso (It./Honda) -21,418, 5. Capirossi (It./Suzuki) -21,538, 6. Hayden (USA/Ducati) -25,544

Průběžné pořadí MS (po 11 ze 17 závodů): 1. Rossi 212, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) 162, 3. Stoner (Austr./Ducati) 150, 4. Pedrosa 135, 5. Edwards (USA/Yamaha) 112, 6. Doviziozo 107

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy