Dohráno MOL Cup

V Mugellu se Čechům nedařilo - Kornfeil bez bodu, Abraham měl pád

Poprvé v sezoně skončil Jakub Kornfeil bez bodu, když ve Velké ceně Itálie v Mugellu dojel až na 23. pozici. V předešlých pěti závodech mistrovství světa silničních motocyklů byl čtyřikrát v nejslabší kubatuře Moto3 v nejlepší desítce a vždycky bral body. Závod nejsilnější kategorie MotoGP po pádu hned v prvním kole nedokončil druhý český účastník šampionátu Karel Abraham.

Nepovedený víkend v Mugellu: Kornfeil nebodoval, Abraham spadl

V Itálii český jezdec začal tréninky dobře, ale pak se mu nepovedla kvalifikace, v níž si vyjel až 21. místo na startu, a to už vylepšit nedokázal.

Kornfeil na stroji KTM se přitom po startu posunul dopředu a atakoval bodovanou patnáctku. Dlouho jezdil ve zhruba dvacetičlenné skupině za vedoucí trojicí, postupně však klesl na její chvost a skončil ve třetí desítce. Jeho dosud nejhorším výsledkem bylo čtrnácté místo z Argentiny.

"Je to neskutečná škoda. Víkend začal tak dobře volnými tréninky. Od nepodařené kvalifikace to ale šlo z kopce a závod to jen podtrhl," uvedl Kornfeil, jenž byl ve třech tréninkových jízdách nejhůře desátý.

"V závodě jsem získal pár pozic. Pak jsem začal bojovat sám se sebou a propadl se až za první dvacítku. Po kolizi s Jurčenkem jsme navíc ztratili kontakt se skupinou před námi a tím byly šance na body definitivně pryč. Je to velké zklamání," dodal pětadvacetiletý kyjovský rodák.

Závod se rozhodoval mezi trojicí závodníků, kteří brzy odjeli ostatním. Pro třetí letošní triumf si dojel Španěl Jorge Martín před dvojicí Italů Marcem Bezzecchim a Fabiem di Giannantoniem. Prvního a třetího dělilo v těsném souboji v cílové rovince jen 43 tisícin sekundy.

V průběžném pořadí MS vede Kornfeilův týmový kolega Bezzecchi o tři body před Martínem a o osm před Di Giannantoniem. Český jezdec si pohoršil z deváté příčky na jedenáctou.

Závod MotoGP ovládli i díky maximálním rychlostem svých strojů jezdci Ducati. Suverénně vyhrál Španěl Jorge Lorenzo a připsal si první vítězství po přestupu k této italské značce po sezoně 2016. Druhý byl s odstupem šesti sekund Ital Andrea Dovizioso, jenž těsně uhájil výsledek před dotírajícím krajanem Valentinem Rossim na yamaze. Oblíbenec domácích fanoušků po vítězství v kvalifikaci dojel potřetí v sezoně třetí.

Bez bodů zůstal mistr světa Marc Márquez ze Španělska. Vítěz tří letošních Velkých cen v desátém kole upadl, a i když se do závodu vrátil, obsadil šestnáctou pozici. Udržel si však vedení v MS, před druhým Rossim má náskok 23 bodů. Abraham byl jedním ze tří jezdců, kteří nedokončili první kolo. V hodnocení MS má stále pouze jeden bod z úvodní Velké ceny Kataru.

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Mugellu

Moto3: 1. Martín (Šp./Honda) 39:20,810, 2. Bezzecchi (It./KTM) -0,019, 3. Di Giannantonio (It./Honda) -0,043, 4. Rodrigo (Arg./KTM) -10,948, 5. Migno (It./KTM) -11,083, 6. Bastianini (It./Honda) -11,165, ...23. Kornfeil (ČR/KTM) -22,520. Průběžné pořadí MS (po 6 z 19 závodů): 1. Bezzecchi 83, 2. Martín 80, 3. Di Giannantonio75, 4. Canet (Šp./Honda) 61, 5. Migno 56, 6. Antonelli (It./Honda) 44, ...11. Kornfeil 36.

Moto2: 1. Oliveira (Portug./KTM) 39:42,018, 2. Baldassarri (It./Kalex) -0,184, 3. Mir (Šp./Kalex) -0,334, 4. Bagnaia (It./Kalex) -0,484, 5. Á. Márquez (Šp./Kalex) -3,537, 6. Binder (JAR/KTM) -5,985. Průběžné pořadí MS (po 6 z 19 závodů): 1. Bagnaia 111, 2. Oliveira 98, 3. Baldassarri 84, 4. Á. Márquez78, 5. Mir 64, 6. Vierge (Šp./Kalex) 59.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Ducati) 41:43,230, 2. Dovizioso (It./Ducati) -6,370, 3. Rossi (It./Yamaha) -6,629, 4. Iannone (It./Suzuki) -7,885, 5. Rins (Šp./Suzuki) -7,907, 6. Crutchlow (Brit./Honda) -9,120, ...Abraham (ČR/Ducati) nedokončil. Průběžné pořadí MS (po 6 z 19 závodů): 1. M. Márquez (Šp./Honda) 95, 2. Rossi 72, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) 67, 4. Dovizioso 66, 5. Zarco (Fr./Yamaha) 64, 6. Petrucci (It./Ducati) 63, ...23. Abraham 1.