Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
FIM Speedway Grand Prix Polsko

Týmy nesouhlasily, FIA přesto ve formuli prosadila bezpečnostní systém Halo

Ženeva – Do formule 1 by v příští sezoně měl proniknout nový bezpečnostní prvek. I přes údajnou nevoli týmů Mezinárodní automobilová federace FIA na schůzce strategické skupiny F1 v Ženevě schválila systém Halo, který by měl chránit kokpit.

Bezpečnostní systém Halo
zdroj: ČTK autor: Křenek Jiří

Systém Halo tak dostal přednost před průhledným štítem kolem kokpitu, který o víkendu v Silverstonu při prvním tréninku před Velkou cenou Británie poprvé oficiálně testoval Sebastian Vettel na ferrari.

Halo tvoří speciální rámová konstrukce ve tvaru oblouku umístěná kolem kokpitu nad jezdcovou hlavou a v přední části přichycená vzpěrou ke kapotě vozu. Vzdáleně připomíná svatozář, odtud také pochází označení systému (z anglického "halo"). Jeho smyslem je ochrana hlavy pilotů před letícími pneumatikami nebo jinými předměty.

Systém byl dříve kritizován zejména kvůli možnému zhoršení viditelnosti, FIA nyní v prohlášení uvedla, že na designu se bude ještě pracovat.

Jednání se poprvé zúčastnilo všech deset týmů, v strategické skupině je jinak zastoupeno pět stájí. A podle médií se devět vyjádřilo proti zavedení systému. Prezident FIA Jean Todt však údajně využil svého práva a Halo prosadil. Definitivní slovo ještě bude mít Světová rada motorsportu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články