Následuje
Čtyřka sport

Stoner se v domovské Austrálii stal podruhé mistrem světa MotoGP

Phillip Island – Australský motocyklový závodník Casey Stoner na hondě se v den svých 26. narozenin stal podruhé v kariéře mistrem světa MotoGP. Šampion z roku 2007 potvrdil svou letošní suverenitu v domácí Grand Prix na Phillip Islandu, kde vyhrál popáté za sebou. Karel Abraham dojel po pádu desátý, druhý stálý český účastník MS Jakub Kornfeil obsadil třinácté místo.

Casey Stoner
zdroj: AP autor: Ben Margot

Španěl Jorge Lorenzo, loňský mistr světa a jediný muž, který mohl Stonera v celkovém pořadí předstihnout. Jenže si v ranním warm-upu poranil prsteníček levé ruky a místo startu v Grand Prix odcestoval do Melbourne, kde se podrobil plastické operaci. Stonerovi tak stačilo k zisku titulu po čtyřech letech dojet ve Velké ceně mezi nejlepšími šesti. Lídr šampionátu však nenechal nic náhodě a stylem start-cíl vyhrál před Italy Markem Simoncellim a Andreou Doviziozem na hondách.

"Asi se toho do dneška už nemohlo vejít víc. Mám narozeniny, vyhrál jsem tu popáté za sebou a mám druhý titul. Získat ho takhle je úžasné," radoval se Stoner, jenž triumfoval hned v premiérové sezoně po přestupu od Ducati, kde se v posledních letech trápil. "Tahle sezona je pro nás jako sen. Bylo to místy nahoru dolů, ale dole jsme nikdy nebyli moc hluboko a teď jsme na vrcholu," dodal Stoner po letošním devátém vítězství.

Abraham skončil desátý se ztrátou dvou kol

Do královské třídy se vrátil i český debutant Abraham. Ten vynechal Velkou cenu Japonska kvůli následkům otřesu mozku, který utrpěl v Aragonu. Po startu z 15. místa se postupně propracoval do elitní desítky a v jeden moment byl dokonce osmý, čtyři kola před koncem však skončil mimo trať. V té době začalo na Phillip Islandu hustě pršet a vypadalo to, že Abraham přišel o jisté body, neboť padali i další jezdci. Brněnský závodník se však i s poničenou ducati dokázal do závodu vrátit a dokončil ho jako poslední desátý se ztrátou dvou kol. Nakonec tak zaznamenal nejlepší výsledek od červnové Grand Prix Británie, kde byl sedmý.

Dva závody před koncem sezony je Abraham v průběžném pořadí čtrnáctý o bod za dalším nováčkem Calem Crutchlowem z Británie. Stoner vede o nedostižných 65 bodů. V kategorii do 125 ccm bodoval poosmé za sebou druhý stálý český účastník MS Jakub Kornfeil, jenž obsadil třinácté místo. Vyhrál Němec Sandro Cortese, který vedl o více než deset sekund, když byl závod kvůli dešti tři kola před koncem ukončen. Osmnáctiletý Kornfeil zaostal za Cortesem o 43,349 sekundy a ziskem tří bodů potvrdil celkové dvanácté místo v MS. Český závodník vyšel bodově naprázdno pouze ve třech z dosavadních patnácti Grand Prix v sezoně.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy