Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
STRABAG Cup 2020 Zadov

Stav pilota F1 Massy je stabilní, noc strávil v umělém spánku

Budapešť - Zdravotní stav Felipeho Massy je po sobotní těžké nehodě v kvalifikaci na Velkou cenu Maďarska formule 1 podle lékařů stabilní. Brazilský pilot strávil noc v umělém spánku na jednotce intenzivní péče ve vojenské nemocnici v Budapešti a zůstane v něm ještě dalších 48 hodin. Do umělého spánku byl uveden po operaci lebky v oblasti levého očního důlku. V průběhu dneška by měl být probuzen a vyšetřen pomocí počítačové tomografie. Některé agentury ještě večer uvedly, že Massa byl v ohrožení života, jednalo se ale zřejmě o špatnou interpretaci vyjádření maďarských lékařů, kteří hovořili o úrazu ohrožujícím život.

"Všechny signály jsou pozitivní," citovala agentura SID Massova osobního lékaře Dina Altmanna, který se ještě v sobotu večer vydal s jezdcovou těhotnou manželkou Raffaelou ze Sao Paula do Evropy. S místními lékaři a týmem byl prakticky v neustálém kontaktu a na základě svých informací odhadl dobu léčby a regenerace na dva až šest týdnů.

Massu v sobotní kvalifikaci zasáhla do hlavy zhruba osmisetgramová ocelová pružina, která se z dosud nezjištěných příčin uvolnila ze zavěšení zadního kola vozu Rubense Barrichella z týmu Brawn GP. "Nevíme, jak se mohla uvolnit," uvedl šéf týmu Ross Brawn.

Massa jel v době střetu s pružinou podle analýzy Ferrari 240 km/h, omráčený pak naboural v rychlosti zhruba 190 km/h do bariéry z pneumatik. Do nemocnice byl převezen se zlomeninou lebeční kosti, tržnou ránou nad levým okem a otřesem mozku a podrobil se operaci. Při zákroku mu byl údajně odstraněn úlomek kosti v oblasti očního důlku.

Pokud Massa nebude schopen startovat 23. srpna ve Valencii, bude muset Ferrari najít náhradníka, kterým by mohl být Schumacher. 

Ferrari do maďarské GP nemůže místo Massy postavit náhradníka, protože podle pravidel by rezervní jezdec musel absolvovat kvalifikaci. Jiná situace by byla v případě, že Massa nebude schopen startovat ani 23. srpna ve Valencii. Fanoušci Ferrari už také rozvinuli teorii, že ideálním náhradníkem by byl sedminásobný mistr světa Michael Schumacher, který u Ferrari pracuje jako poradce.

"Už jsem to slyšel v neděli, ale to jsou spekulace. Já to tak nevidím a nedovedu si to představit," reagoval Schumacherův manažer Willi Weber. Německý pilot ukončil kariéru v roce 2006 a aktivně se věnuje spíše závodům motocyklů. "Ferrari má dva skvělé rezervní jezdce, kteří vlastně jen čekají na to, aby mohli sednout do auta, jen co bude volné," dodal.

Záchrana Felipeho Massy
zdroj: ČTK/AP autor: Tamas Kovacs
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy