Následuje
VK Jihostroj České Budějovice - Trentino Itas

Soud zrušil doživotní zákaz v F1 pro Briatoreho

Paříž - Francouzský soud zrušil doživotní zákaz působení ve formuli jedna pro bývalého šéfa týmu Renault Flavia Briatoreho. Mezinárodní automobilová federace (FIA) potrestala devětapadesátiletého Itala za jeho roli ve skandálu při Velké ceně Singapuru 2008. Briatore žádal u soudu zrušení suspendace a odškodné ve výši milionu eur. "Soud rozhodl, že sankce byla protiprávní," uvedl soudce v Paříži a stanovil Briatoremu odškodnění ve výši 15 000 eur.

Soud také zrušil pětiletý trest pro bývalého šéfinženýra Renaultu Pata Symondse a vyměřil mu odškodné 5 000 eur. Symonds původně požadoval půl milionu. Právní oddělení FIA v první reakci uvedlo, že se pravděpodobně odvolá.

"Spravedlnosti bylo do jisté míry učiněno zadost," uvedl právník Philipp Ouakrat, který Briatoreho zastupoval. "Jsem přesvědčen, že soud byl dost překvapen, jakým způsobem byl pan Briatore potrestán," dodal. Podle Ouakrata byl Briatore obětním beránkem a byl potrestán hlavně kvůli svým napjatým vztahům s tehdejším prezidentem FIA Maxem Mosleym. Ital s pověstí bonvivána také dříve hrozil FIA, že vytvoří konkurenční seriál k F1.

Podle mezinárodní federace hrál Briatore jednu z hlavních rolí v aféře, která patří k největším v dějinách motorsportu. Tehdejší jezdec Renaultu Nelson Piquet při předloňské GP Singapuru schválně havaroval, aby pomohl vyhrát týmovému kolegovi Fernandu Alonsovi. FIA loni v září rozhodla, že za podvodem stáli Briatore a šéfinženýr Pat Symonds a potrestala je. Protože oba několik dnů před verdiktem tým opustili, vyvázl Renault s podmínečným vyloučením.

Po odstoupení Briatoreho vedl tým do konce sezony Bob Bell. Po prodeji většinového podílu lucemburské investiční skupině Genii Capital byl dnes novým šéfem jmenován šestatřicetiletý Eric Boullier.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy