Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

Šonka byl blízko vysněnému titulu, nakonec je vicemistrem světa

Martin Šonka byl do posledního letu ve hře o titul mistra světa v akrobatických závodech Red Bull Air Race. Nakonec skončil ve Final Four na čtvrtém místě a triumf tak připadl jeho největšímu konkurentovi Jošihidemu Murojovi z Japonska, který zaletěl v Indianapolis nejrychleji. Petr Kopfstein se do finálové čtyřky neprobojoval, celkově skončil jak v závodě, tak v pořadí seriálu na pátém místě.

Slavící Martin Šonka
zdroj: REUTERS autor: Joerg Mitter

Šampionát rozhodl úplně poslední let sezony, jehož aktérem byl právě Šonka. K prvenství mu stačilo obsadit druhé místo, ale český pilot nestačil vedle Muroji ani na zbývající účastníky Final Four Matthiase Dolderera z Německa a Juana Velardeho ze Španělska.

Šonka si ale v Indianapolis prožil horké chvilky už v úvodu závodu. V prvním vyřazovacím kole se totiž na základě výsledků kvalifikace utkal právě s Murojou a duel prohrál i kvůli třísekundové penalizaci za dotyk pylonu křídlem.

Dalším pěti soubojům prvního kola pak přihlížel s nadějí, že bude mít mezi poraženými letci nejlepší čas, což by znamenalo postup jako takzvaný lucky loser. To se také stalo. "Nemohl jsem tomu uvěřit. Ale stalo se a byl jsem zpátky ve hře," řekl Šonka.

Chybu si hodně vyčítal. "Z kokpitu to vypadalo OK, ale nebylo. Byl silný vítr a postrčilo mě to. Překvapilo mě, že jsem trefil pylon. Byla to hloupá chyba," řekl. Do Final Four pak naproti tomu postoupil hladce, protože tentokrát chyboval jeho soupeř Matt Hall, australský vicemistr světa z předchozích dvou let. Poslední let pak Šonkovi podle představ nevyšel, přesto zaznamenal životní výsledek.

Jeho i českým maximem v konečném pořadí šampionátu bylo dosud čtvrté místo z roku 2015. Letos v šesti z osmi závodů sezony postoupil do Final Four a slavil i premiérové vítězství v Abú Zabí. Triumf zopakoval ještě v Portu a přidal dvě třetí místa.

Konečné pořadí seriálu Red Bull Air Race v akrobatickém létání po osmi závodech:

1. Muroja (Jap.) 74, 2. Šonka (ČR) 70, 3. McLeod (Kan.) 56, 4. Chambliss (USA) 53, 5. Kopfstein (ČR) 43, 6. Hall (Austr.) 40.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články