Salač zajel v Misanu nejlepší výsledek sezony, v MotoGP zvítězil znovu Márquez

Filip Salač skončil ve Velké ceně San Marina v kategorii Moto2 sedmý a v jubilejním 100. závodě kariéry zaznamenal nejlepší výsledek v sezoně. Potřetí letos zvítězil Japonec Ai Ogura. V královské třídě MotoGP si pro druhý triumf za sebou dojel Marc Márquez, který vyhrál před italskou dvojicí Francesco Bagnaia, Enea Bastianini a po týdnu navázal na prvenství z Aragonie, kde ukončil téměř tříleté čekání na vítězství.

Salač dojel v San Marinu sedmý

Salač do jubilejního 100. závodu v kariéře odstartoval z jedenáctého místa a na okruhu v Misanu potvrdil formu z poslední doby. Postupně se posunul až na sedmou příčku a bodoval potřetí za sebou. Na Oguru ztratil 13,5 sekundy.

"Jsem moc spokojený," řekl Salač v rozhovoru pro Nova Sport. "V první polovině závodu bylo těžké dostat se před Ramíreze s Robertsem, protože s plnou nádrží byl problém zastavit motorku," uvedl jezdec stáje Elf Marc VDS.

"Ale jakmile jsem se před ně dostal, tak už jsem si jel svůj rytmus, vylepšoval sektory a myslím, že mi chyběly dvě kola a předjel bych Aldeguera," přidal Salač, který za šestým Španělem zaostal o devět desetin.

Dvaadvacetiletý jezdec si připsal nejlepší umístění od páté pozice v loňské říjnové Velké ceně Japonska. V průběžném pořadí šampionátu si Salač po třináctém závodě z dvaceti polepšil na 17. místo.

Do čela se posunul Ogura, který zvítězil před Španělem Arónem Canetem a Salačovým týmovým kolegou Tonym Arbolinem z Itálie. Na první příčce má japonský jezdec náskok devíti bodů před Španělem Sergiem Garcíou, který v Misanu dojel až na 12. příčce.

Márquez si nejlépe poradil s mokrou tratí a pro 61. vítězství v MotoGP si dojel s náskokem tří sekund. Bagnaia díky druhému místu snížil ztrátu na druhém místě průběžné klasifikace na sedm bodů za vedoucím Jorgem Martínem.

Španělskému lídrovi totiž závod v Misanu nevyšel. Vítěz sobotního sprintu špatně odhadl podmínky a po unáhlené výměně motorky kvůli krátkému dešti dojel až na 15. příčce a zaznamenal nejhorší výsledek v sezoně.

Velká cena San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Piqueras (Šp./Honda) 34:02,766, 2. Holgado (Šp./Gasgas) -0,035, 3. Ortolá (Šp./KTM) -0,226, 4. Furusato (Jap./Honda) -0,259, 5. Veijer (Niz./Husqvarna) -0,491, 6. Kelso (Austr./KTM) -0,977.

Průběžné pořadí (po 13 z 20 závodů): 1. Alonso (Kol./CFMoto) 246, 2. Holgado 176, 3. Ortolá 173, 4. Veijer 173, 5. Muňoz 117, 6. Rueda (oba Šp./KTM) 99.

Moto2: 1. Ogura (Jap./Boscoscuro) 35:26,583, 2. Canet (Šp./Boscoscuro) -0,609, 3. Arbolino (It./Kalex) -4,639, 4. González (Šp./Kalex) -6,948, 5. Dixon (Brit./Kalex) -10,863, 6. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) -12,642, 7. Salač (ČR/Kalex) -13,524.

Průběžné pořadí (po 13 z 20 závodů): 1. Ogura 175, 2. García (Šp./Boscoscuro) 166, 3. Roberts (USA/Kalex) 133, 4. López (Šp./Boscoscuro) 133, 5. Dixon 130, 6. Aldeguer 122, ...17. Salač 34.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Ducati) 41:52,083, 2. Bagnaia -3,102, 3. Bastianini (oba It./Ducati) -5,428, 4. Binder (JAR/KTM) -14,185, 5. Bezzecchi (It./Ducati) -16,725, 6. Á. Márquez (Šp./Ducati) -17,582.

Průběžné pořadí (po 13 z 20 závodů): 1. Martín (Šp./Ducati) 312, 2. Bagnaia 305, 3. M. Márquez 259, 4. Bastianini 250, 5. Binder 161, 6. Acosta (Šp./KTM) 152.