Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Salač skončil v Brně v kvalifikaci dvacátý. Nejrychlejší v MotoGP byl překvapivě Zarco

Motocyklový jezdec Filip Salač obsadil až 29. místo v kombinaci časů ze tří tréninků před Velkou cenou České republiky v Brně. V kvalifikaci to bylo o pár příček lepší, přesto jde o zklamání. Osmnáctiletý závodník nepostoupil do druhé části kvalifikace a do závodu odstartuje z 20. místa a sedmé řady na roštu. Nejrychlejší v kategorii Moto3 byl Španěl Raul Fernández, v královské MotoGP kvalifikaci překvapivě ovládl Johann Zarco z Francie.

Osmnáctiletý Salač si z tréninků nedokázal zajistit postup do hlavní kvalifikace a musel v první části bojovat o čtyři postupová místa. Dlouho se držel na třetí pozici, ale v samotném závěru klesl s časem 2:10,030 na šesté místo. Od čtvrtého Itala Andrey Migna jej dělilo 94 setiny sekundy.

"Dvacáté místo, ale nic není ztraceno. Závod je v neděli," uvedl Salač na sociálních sítích. O lepší výsledek jej připravil zásah komisařů, kteří zrušili jeho nejlepší čas ve třetím tréninku kvůli předjíždění při žlutých vlajkách znamenajících nebezpečí na trati.

"Dojel jsem dvanáctý, ale z důvodu nového, za mě nesmyslného pravidla, mi kolo zrušili," zlobil se jezdec týmu Rivacold Snipers, který tak přišel o přímý postup do hlavní části kvalifikace.

V první části kvalifikace poté doplatil na dohodu s týmovým kolegou Tonym Arbolinem z Itálie, se kterým se podle komentátorů TV Nova domluvil, že si vzájemně dopomohou k lepšímu času při jízdě v zákrytu. Zatímco Salač Arbolinimu hned na začátku pomohl, Ital následně zajel do boxů.

Hlavní kvalifikaci poté ovládl Fernández, jenž byl nejrychlejší i v dopoledním třetím tréninku. Devatenáctiletý jezdec továrního týmu KTM uspěl i přesto, že s řadou dalších závodníků protaktizoval závěr kvalifikace a nestihl včas najet do posledního "rychlého" kola.

V první řadě na roštu jej v neděli doplní Argentinec Gabriel Rodrigo a Tacuki Suzuki z Japonska, jenž vyhrál předchozí tři letošní kvalifikace v nejslabší kategorii. Lídr MS Španěl Albert Arenas byl sedmý.

Motocyklovou GP sledují desítky diváků za plotem

Pomocí dalekohledů sleduje několik desítek diváků zpoza plotu, protože nemohou dovnitř areálu Masarykova okruhu kvůli opatřením souvisejících s nemocí covid-19. Menší hloučky se sešly u plotu za přírodními tribunami, kde zavlála například vlajka připomínající italskou hvězdu Valentina Rossiho.

V kategorii MotoGP si nejlepší výchozí pozici vybojoval Zarco, který zajel čas 1:55,687 a o tři desetiny sekundy dokázal porazit krajana a lídra šampionátu Fabia Quartarara, který ovládl oba předešlé závody MS. V první řadě je doplní Ital Franco Morbidelli.

"Je neuvěřitelné, že se nám podařilo získat pole position. Už po třetím tréninku jsem ale věřil, že jsem schopný zajet dobrý čas na jedno kolo. Máme výbornou startovní pozici, ale uvidíme, jak budeme schopni v závodě držet tempo a rychlost," řekl Zarco.

Quartararo sice nenavázal na předešlé dvě kvalifikační výhry, ale i tak byl spokojený. "Podmínky na trati nejsou moc dobré. Věděli jsme, že když dáme dozadu novou měkkou pneumatiku, jsme schopni zajet jen jedno rychlé kolo. Bohužel, když jsem ho měl rozjeté, spadl Cal Crutchlow, takže jsem věděl, že se čas nebude počítat," řekl Quartararo.

Francouzský jezdec se tak následně rozhodl šetřit pneumatiku na úplně poslední kolo, ve kterém chtěl zaútočit na čas Zarca. Jeho atak ale skončil pádem. "I tak jsme ale rád, že jsem našel hranu rizika. Teď vím, co si mohu dovolit. Cílem byla první řada, což se povedlo," dodal Quartararo.

V Moto2 byl nejrychlejší Roberts, jenž navázal na výhru z kvalifikace v Kataru. Nedařilo se vedoucímu jezdci průběžného pořadí Tecujovi Nakašimovi z Japonska, který byl až sedmý v první části kvalifikace a nepostoupil do druhé. Celkově obsadil 21. místo a do závodu odstartuje až ze sedmé řady.

Do třetího tréninku vyjel Salač kvůli trestu později

Salač byl šestadvacátý po pátečních trénincích. Dnes se musel stejně jako řada dalších závodníků vyrovnat s trestem za taktizování v závěru pátečních druhých jízd a prvních deset minut tréninku nesměl na trať.

Salač se poté dlouho držel až ve třetí desítce průběžných výsledků, v posledním kole ale zajel čas 2:08,874, který by mu stačil na postup do hlavní části kvalifikace. Jury mu jej ale následně zrušila a maximem jezdce týmu Rivacold Snipers zůstal čas 2:10,042. Za Fernándezem s ním zaostal o 2,204 sekundy.

Kvalifikace na Velkou cenu České republiky:

Moto3: 1. Fernández (Šp./KTM) 2:08,372, 2. Rodrigo (Arg./Honda) -0,211, 3. Suzuki (Jap./Honda) -0,336, ...20. Salač (ČR/Honda) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. Roberts (USA/Kalex) 2:01,692, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,130, 3. Bastianini (It./Kalex) -0,189.

MotoGP: 1. Zarco (Fr./Ducati) 1:55,687, 2. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,303, 3. Morbidelli (It./Yamaha) -0,311.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy