ACF Fiorentina - FC Viktoria Plzeň

Rodina Márquezových má druhý titul. Mladší Álex ovládl kategorii Moto3

Valencie (Španělsko) – Hned dvě ze tří kubatur v mistrovství světa silničních motocyklů mají v kolonce celkových vítězů jméno Márquez. Po Markovi, jenž již dříve ovládl MotoGP, získal titul v Moto3 také jeho mladší bratr Álex, který o tom rozhodl třetím místem v závěrečném závodě ve Valencii. V něm bodovali i Češi. Karel Hanika zakončil sezonu desátým místem, Jakub Kornfeil byl třináctý. Karel Abraham dojel v královské kategorii sedmnáctý.

Španěl Álex Márquez
zdroj: ČTK/AP/ autor: Joshua Paul

Osmnáctiletý Álex Márquez vedl před posledním závodem o 11 bodů před Millerem, nakonec ho porazil o dva body. Australskému jezdci nepomohlo ani to, že v sezoně nasbíral šest vítězství - nejvíc ze závodníků Moto3. Ve Valencii vyhrál o 155 tisícin sekundy před Španělem Isaacem Viňalesem, Márquez ztratil necelou sekundu.

Hanika po startu z šesté příčky jezdil v úvodu závodu na pátém místě, ale pak se propadl. Desátým místem zaostal o jedinou příčku za svým maximem, kterého dosáhl v předchozím závodu v Malajsii. Ve své premiérové sezoně nasbíral 44 bodů a obsadil 18. místo. Kornfeil skončil s 97 body dvanáctý. Oproti loňsku získal více bodů, ale o jednu příčku si pohoršil.

"Tady ve Valencii mně to nejde a každý rok odjíždíme se stejným pocitem. Už je to ale za námi a musíme se soustředit na další práci. V této sezoně jsme zažili jak světlé, tak i temné chvíle. Ať je to, jak chce, letos jsem nasbíral nejvíce bodů v kariéře," uvedl Kornfeil, který se rozloučil s týmem Calvo a v příští sezoně bude hájit barvy stáje Sepang International Circuit opět na stroji KTM.

V MotoGP pečetil zisk druhého mistrovského titulu třináctým vítězstvím v sezoně Márquez a překonal rekord Micka Doohana v počtu výher v královské třídě v jedné sezoně. Slavný Australan v roce 1997 opanoval 12 závodů z 15, letos se jelo Velkých cen 18. "Mám radost z toho, jak to šlo, možná ještě víc než v Japonsku, když jsem získal titul. Tohle je třešnička na dortu," uvedl Márquez, jehož k vítězství motivoval i úspěch bratra Álexe. "Je to velký den pro naši rodinu. Během závodu jsem si na bráchu několikrát vzpomněl, jak mi říkal, že mám jet dobře," dodal.

Druhý s odstupem tří a půl sekundy dojel Ital Valentino Rossi a zajistil si titul vicemistra světa. Zaznamenal tak nejlepší umístění v MS od roku 2009, kdy podeváté v kariéře ovládl šampionát. "Je to skvělý konec sezony. Druhé místo je dobrá motivace pro příští rok, abych se pokusil získat titul," řekl pětatřicetiletý Rossi, jenž si v sobotní kvalifikaci připsal první pole position od roku 2010.

Abraham znovu nebodoval, sezonu však hodnotil pozitivně

Po čtyřech nedokončených závodech za sebou se dostal do cíle Karel Abraham, ale na body nedosáhl. Český jezdec dojel v dějišti svého jediného triumfu v mistrovství světa, jehož dosáhl v roce 2010 při rozlučce s třídou Moto2, na sedmnácté pozici. Stejné místo mu patří i celkově v šampionátu.

"Vzhledem k tomu, jak se mi nedařilo v posledních závodech, je to možná troufalé, ale stejně to řeknu: myslím, že tahle sezona byla velmi slušná, rozhodně jedna z těch nejlepších za těch deset let, co v mistrovství světa jezdím. Měli jsme konzistentní výsledky, bojovali se soupeři na podobně výkonných strojích, pravidelně jsme bodovali, pádů bylo hodně málo. V Misanu se nám podařilo získat trofej pro nejrychlejší open motorku," vypočítal Abraham úspěchy z letošního roku.

Závěr mu nicméně pokazila série závodů bez bodů. "Bohužel těch posledních pět závodů je noční můra. Částečně to je mojí vinou, částečně za to mohla technika, na tom nezáleží. Dnes o půlnoci pro nás sezona 2014 končí a začíná sezona 2015. A je třeba začít se na ni soustředit teď hned," dodal český jezdec, jenž v MotoGP pokračuje.

V Moto2 uzavřel Esteve Rabat mistrovskou sezonu 14. pódiovým umístěním, čímž v této třídě vyrovnal rekord Marka Márqueze. Španěl, jenž si titul zajistil už v předchozím závodu v Malajsii, dnes dojel druhý a celkově nasbíral 345 bodů, což je nové maximum v Moto2. O ještě lepší bodový zisk se připravil předčasnými oslavami v závěru závodu, kdy v poslední zatáčce zpomalil a v cílové rovince se před něho dostal Švýcar Thomas Lüthi.

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Miller (Austr./KTM) 40:10,983, 2. I. Viňales (Šp./KTM) -0,155, 3. Á. Márquez (Šp./Honda) -0,955, 4. Kent (Brit./Husqvarna) -1,572, 5. Rins (Šp./Honda) -2,251, 6. Vázquez (Šp./Honda) -2,508, ...10. Hanika -4,363, 13. Kornfeil (oba ČR/KTM) -5,959.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Á. Márquez 278, 2. Miller 276, 3. Rins 237, 4. Vázquez 222, 5. Fenati (It./KTM) 176, 6. Masbou (Fr./Honda) 164, ...12. Kornfeil 97, 18. Hanika 44.

Moto2: 1. Lüthi (Švýc./Suter) 43:08,366, 2. Rabat (Šp./Kalex) -0,133, 3. Zarco (Fr./Caterham Suter) -10,728, 4. Salom (Šp./Kalex) -13,014, 5. Simeon (Belg./Suter) -13,689, 6. Aegerter (Švýc./Suter) -14,706.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Rabat 346, 2. Kallio (Fin./Kalex) 289, 3. M. Viňales (Šp./Kalex) 274, 4. Lüthi 194, 5. Aegerter 172, 6. Zarco 146.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 46:39,627, 2. Rossi (It./Yamaha) -3,516, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -14,040, 4. Dovizioso (It./Ducati) -16,705, 5. Crutchlow (Brit./Ducati) -16,773, 6. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -37,884, ...17. Abraham (ČR/Yamaha) -1:02,389.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. M. Márquez 362, 2. Rossi 295, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) 263, 4. Pedrosa 246, 5. Dovizioso 187, 6. P. Espargaró 136, ...17. Abraham 33.