Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 1984: Dukla Praha - Metaloplastika Šabac

Zásek v duně? Je třeba nachystat si špagát, nikdo na vás nebude čekat, říká Martinec

Duny umějí dakaristy pěkně potrápit. Své o tom ví Martin Macík, který uvázl v 8. etapě na vrcholu jedné z nich. Včas však přispěchala česká pomoc. Jak to na takovém závodě chodí, když vůz zapadne do hlubokého písku? I o tom byla řeč v Dakarských ozvěnách.

Je nám líto, video expirovalo.
Dakarské ozvěny

Pes byl zakopán v bugině před ním. Macík se ne a ne před ni dostat. "Doteď si tu modrou buginu pamatuji, nemáme ji rádi. Byli jsme v dunách a nechtěl nás pustit. Já jsem takovej hodnej, bohužel moc," posteskl si český jezdec týmu Big Shock Racing.

Macík nechal buginu jet a ztratil rychlost. "Jak jsem ubral, už jsme nemohli vyjet dunu, tak jsem ji nahulil, co jsem uměl, a nahoře jsme zůstali viset, blbě viset," popsal po svém nepříjemnou situaci.

Ne vždycky má člověk na Dakaru takové štěstí v neštěstí. "Vytáhli jsme lano, začali kopat. Zhruba za 15 minut přijel Martin Šoltys a vyškubl nás, za což mu moc děkuju," podtrhl Macík, kterému v průběžném pořadí po 9. etapě patří 6. místo.

Očima Macíkových zachránců nic neobvyklého. "Byla to chvilka, jen jsme ho popotáhli a neztratili jsme snad ani minutu. Nebylo to nic zásadního, co bychom nezvládli," podotkl Martin Šoltys.

Nikdo čekat nebude

V takovém momentu, který se stal Macíkovi, kdy se kamion zasekne na vrcholu duny, musí jet všechno podle přede daných not. "Základní pravidlo je nachystat si špagát buď dozadu, nebo dopředu podle toho, kam potřebujete vytáhnout. Nikdo na vás nebude čekat. Když jste připraveni a držíte ho zvednuté, tak ten, co jede, ví, že potřebujete pomoct," popsal ostřílený dakarský účastník Jaromír Martinec.

Času není nikdy nazbyt a každý by měl vědět, co má dělat. "Řidič zůstává zpravidla za volantem, aby mohl popojet dopředu nebo dozadu. A ostatní? Buď je potřeba vytáhnout vaky, kopat nebo třeba mechanik u tatrovky zvedne nápravy – to je podle konkrétní situace," vypočítával Martinec.

Zkušený mechanik, který absolvoval 14 Dakarů, zná momenty, kdy nastane technický problém, velmi dobře. "Když řešíte něco technického a vy nic nepotřebujete, tak se ukáže palec nahoru a ten, kdo přijíždí, ví a jede dál," popsal další důležitý signál v případě nesnází.

"Nikdy nevíte, kdy tu pomoc budete potřebovat," zdůraznil Martinec základní premisu. Ale ne vždy každá posádka je na to pomáhat připravená a záleží také na vnějších podmínkách.

"Když vám taky hrozí zapadnutí, tak tam nejedete. Musí mu pomoct někdo, kdo jede více v pořadí vzadu. Ale na druhou stranu když někomu pomáháte, signalizujete to pořadatelům a řeknete, že jsem pomáhal tomu a tomu. Oni vidí podle GPS, že to číslo tam skutečně bylo. Že by se mohl někdo vymlouvat na to, že ztratil čas, to neplatí," přiblížil Martinec.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy