Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

Vstal jsem z mrtvých, řekl Michek a chystá se znovu na Dakar

S cílem bojovat o místo v nejlepší dvacítce vyrazí Martin Michek a Milan Engel v lednu v Saúdské Arábii na trať Rallye Dakar. Zejména start osmnáctinásobného mistra republiky v motokrosu Michka byl dlouho s velkým otazníkem, protože prodělal závažné onemocnění.

Martin Michek s medailemi z Rallye Dakar
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

"Letošní rok byl komplikovaný pro všechny. Měli jsme nějaký plán, ale v březnu vše vzalo za své. Vše se měnilo. Nakonec jsme odjeli i nějaké závody, ale to, co jsme potřebovali, písek a duny, jsme viděli jen v televizi," řekl Ervín Krajčovič, manažer týmu Orion - Moto Racing Group.

Tým původně plánoval, že do Saúdské Arábie pošle tři motocyklisty a poprvé i buggynu, kterou měl řídit zkušený autokrosař Václav Fejfar. "Museli jsme se s tím smířit. Vaškova buggyna je před dokončením, ale on je závodník a řekl, že s neotestovanou buggynou nepojede, což je logické. Navíc měl pak zdravotní problémy," uvedl Krajčovič. Jeho tým opustil i Libor Podmol. Bývalý mistr světa ve freestyle motokrosu se kvůli vlastním partnerům rozhodl založit svůj tým.

Zúžení týmu ale nakonec Krajčovič vzhledem ke složité ekonomické situaci při pandemii koronaviru uvítal. "Snížili jsme počet lidí na polovičku a musím říct, že ekonomicky je to ideální. Kdybychom měli o závodníka více, tak bychom měli problémy vše ukočírovat," přiznal šéf týmu MRG.

Je nám líto, video expirovalo.
Michek se chystá na Dakar i přes prodělanou nemoc

Engel i Michek patřili na minulém Dakaru k nejlepším českým jezdcům a uspět chtějí i ve 43. ročníku. Zkušenějšího Engela čeká již sedmý start na slavné soutěži, Michek pojede podruhé. "Každý Dakar píše jiný příběh. V minulém to nebylo tak, jak jsem chtěl. Měl jsem pár karambolů. Teď jsem zvědavý, co nabídne nový," řekl Engel, jenž letos obsadil 26. místo. "Věřím, že je reálné, abych bojoval o dvacítku. Stejně jako Martinovi se mi tam podařilo se motat," podotkl Engel, jehož maximem je 15. místo z roku 2019.

Michek se na Dakaru představil letos v lednu poprvé a ještě dvě etapy před koncem byl průběžně čtrnáctý, poté však zaplatil nováčkovskou daň, když mu došel benzin. Nakonec dojel 23., třetí mezi nováčky.

"Opět platí, že na Dakar chci jet závodit a vydat ze sebe nejvíc, co půjde. Pokud budu padesátý a dám do toho vše, je to ok. Minule nikdo nečekal, že to bude tak dobré a nakonec skončím třetí mezi nováčky. V hlavě mám krásné vzpomínky, ale jedeme od nuly a může se stát cokoliv. Mohu být dvacátý třicátý nebo taky desátý či patnáctý. Dakar je nevyzpytatelný. Chci hlavně dělat radost fanouškům, aby měli důvod rallye sledovat," podotkl Michek.

Přední český motokrosař má za sebou hodně specifickou sezonu, ve které ho trápily velké zdravotní problémy a po selhání jater byl v nemocnici. "Sáhl jsem si na dno. Po závodě v Dalečíně mě zaskočila zvláštní věc, podle doktorů má u nás podobné problémy každý rok patnáct lidí a deset z nich to nepřežije. Čtyři z pěti pak musí na transplantaci. Jsem rád, že jsem jeden z patnácti, který tento boj vyhrál. Vstal jsem z mrtvých, když to tak řeknu," prohlásil Michek.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy