Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Izrael - Česko

Valtr připravuje s rodinným týmem nový kamion, chce jet Dakar 2021

Letošní Rallye Dakar oželel pilot kamionu Jaroslav Valtr. Chystá totiž nové auto, které připravuje tak, aby s ním mohl už v dubnu odjet na první závod do Maroka. A pokud vše půjde, jak má, na start příštího ročníku by se měl v Saúdské Arábii postavit i se svým rodinným týmem. Zpravodajství a sestřihy etap z Rallye Dakar sledujte na ČT sport a webu ctsport.cz.

Jaroslav Valtr v Maroku
zdroj: Jaroslav Valtr

Valtr mohl být na první saúdskoarabské rallye, přednost ale nakonec dal přípravě. "Bylo to rozhodnutí celého týmu. Máme nové auto, dostavujeme ho, k tomu doprovodná vozidla. Ještě nejsme dostatečně připravení a silní na to, abychom tak náročnou rallye absolvovali," vysvětluje pragmaticky.

Když zkušený dakarský harcovník hovoří o týmu, myslí tím rodinu. Spolu s ním totiž jezdí i jeho dva synové.

"Loni jsme se účastnili závodů ve Španělsku - já jako pilot, Jarda jako navigátor, nejmladší Michal jako mechanik. Na Dakar musíme mít profesionálního mechanika. V Maroku se nám pak podařilo zvítězit. Jarda navigoval a vedl si nadmíru skvěle," chválil Valtr.

Úplně nejlepší je podle něj kombinace závodník-mechanik, on sám se ale mezi ně neřadí. "Vidíte to u ruského týmu Kamaz, tam jsou všichni kluci současně mechanici. Já jsem stavař, takže fabriku postavím, ale auto si opravit nedokážu."

Je nám líto, video expirovalo.
Dakarské ozvěny

Valtr upřímně říká, že o kamionech ví jen základní informace. "Kde je plyn, brzda, převodovka, k čemu to slouží. A umím to akorát řídit," tvrdí muž, který z Dakaru dvakrát odstoupil kvůli závadě na motoru.

Za léta, co jezdí, vystřídal LIAZ, Iveco i Tatru. A může tedy hodnotit. "Mám tu výhodu, že jsem projel tři značky. Teď jsem se rozhodl, že si postavím svoje auto, které bude konkurenceschopné a závodění nás, doufáme, bude bavit."

V průběžném pořadí jsou po čtvrté etapě na Dakaru všichni tři čeští jezdci v první desítce mezi kamiony. Tedy jak čtvrtý Martin Macík, tak pátý Aleš Loprais i devátý Martin Šoltys. Podle Valtra se to dalo čekat. "Chybí tam zhruba pět špičkových pilotů. Všichni tři naši kluci mají šanci dostat se do desítky, i na pódium."

Jaroslav Valtr v Maroku
zdroj: Jaroslav Valtr

Příští rok se chce na start postavit i on sám. "Určitě. Je to v podstatě Afrika, není to nic nenormálního. Jsou to standardní africké tratě."

Valtr má navíc rád duny a nevadí mu kamení. "Je u toho potřeba přemýšlet. Není potřeba až tak sledovat výsledky a lidi kolem sebe, je potřeba, abych si to já jako pilot i s posádkou užil a výsledky se dostaví," věří.

Nový kamion začne během následujících čtrnácti dní testovat. Následovat budou další testy v březnu a v dubnu už rallye v Maroku. "Bude bohatě obsazená, má tam být 35 kamionů a velká konkurence," těší se Valtr.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy